Zehirli Madde Suçu ve Cezası Nedir?

Zehirli madde suçu, insan sağlığına zarar verecek her türlü zehirli yiyeceğin bile isteye kişiye verilmesiyle meydana gelen suçtur.

0
125
zehirli madde

Zehirli Madde Suçu Nedir?

Zehirli madde, bilindiği üzere insan sağlığına olumsuz yönde zarar verecek ve insanoğlunun vücuda girdiği andan itibaren sağlığını bozacak maddelere verilen isimdir. Genel olarak insan vücuduna verdiği zarar ile bilinen maddelerin kullanılması yasaklandı. Bu durumda insanların sağlıklarını bozacak maddelerin kullanılması ve bunu suç unsuruna dönüştüren kişiler ceza almaktan kaçamamaktadır. Zehirli maddelerin insan vücuduna teması, içeceği su, yiyeceği yemek ve kullanılacak her çeşit besinlerin içerisine katmak suretiyle oluşmaktadır. Burada anlatılmak istenen aslında failin bu işi bile isteye yapmasıyla oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse, mağdur ekmek yiyecek. Fail yenecek bu ekmeğin içine zehirli madde katar ya da karıştırırsa bu suça mahal vermiş oluyor.

Zehirli Madde Katma Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Zehirli madde katma suçu, Türk Ceza Kanununun 185. maddesine göre düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanununun 185. maddesinde yer alan “Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar” adı altında düzenlenip cezai işleme tabi tutulmaktadır.

  1. Türk Ceza Kanununun 185. maddesinin 1. fırkasında yer alan, içilecek sular, yenecek yemekler, içilecek her türlü içecekler, tüketilecek ya da kullanılacak her türlü besine zehir katılmak suretiyle yiyeceklerin akıbetini bozan ve insan sağlığını tehlikeye sokacak kişilere iki senden onbeş seneye kadar hapis cezası uygulanmaktadır.
  2. Türk Ceza Kanununun 185. maddesinin 1. fırkasında yer alan, Türk Ceza Kanununun 185. maddesinin 2. fırkasındaki fiillere aykırı olarak zehirlenme gerçekleşirse verilecek ceza üç aydan bir yıla kadar değişiklik göstermektedir.

Zehirli Madde Katma Suçunun Unsurları Nelerdir?

Zehirli madde katma suçu, içilecek sular, yenecek yemekler, tüketilecek ya da kullanılacak her türlü besine zehir katılmak suretiyle yiyeceklerin akıbetini bozan ve insan sağlığını tehlikeye sokacak her türlü davranış bu suçun unsurlarındandır.  Gıdaların çeşitli şekiller doğrultusunda mikroplanması ve zehir kavramı içerisinde yer alan her türlü madde ile bir araya getirilmesi bu suçu meydana getirir.

İlgili suç aslında bir fiili suçtur. Bu suçtan cezalandırılma işlemi uygulanacak kişi için ilk önce Türk Ceza Kanununun 185. Maddesindeki fiillerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Aynı kanunun 2. fırkasında yer alan taksirlere göre işlenen suçlar ayrı bir suçu meydana getirir ve cezası düşürülür.

Görevli Mahkeme Hangisidir?

Türk Ceza Kanununun 185. maddesinin 1. fırkasında yer alan fiiller gerçekleşirse ağır ceza mahkemesi görevlendirilir.

Türk Ceza Kanununun 185. maddesinin 2. fırkasında yer alan durumlar gerçekleşirse asliye ceza mahkemesi görevlendirilir.

 

Bir önceki yazımız olan Cinsel Taciz ve Saldırı Suçlarının Cezası Nedir? başlıklı makalemizde cinsel saldırı suçları, cinsel taciz ve Cinsel Taciz ve Saldırı Suçlarının Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör