Zabıt Katipliği Mülakatı Yaşanmış Hikayeler

2
450
Zabıt Katipliği Mülakatı
Zabıt Katipliği Mülakatı

Zabıt Katipliği Mülakatı

Zabıt Katipliği mülakatı, zabıt katipliği sınavına hazırlanan adayların en çok merak ettiği aşama, tabiri caizse en çok korktuğu an olarak bilinmekte. Peki zabıt katipliği mülakatı gerçekten sanıldığı gibi geçmesi zor bir mülakat aşaması mıdır?

Merhaba.. Bu yazımızın içeriğinde sizlere zabıt katipliği mesleğine adım atarken son aşama olan mülakat ile ilgili bir üyemizin başından geçen yaşanmış bir hikayeden bahsedeceğiz. Eğer sizler de başınızdan geçen mülakat deneyimlerini okuyucularımızla paylaşmak isterseniz sayfanın altında bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

MÜLAKATA HAZIRLIK!

Zabıt Katibi olmak isteyen aday Kpss puanı olarak 81,5 gibi fena sayılmayacak bir puan ve mülakat aday sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Uygulama sınavını geçmiş ve mülakata girmeye hak kazanmış. Mülakat günü için temiz bir takım elbise, ayakkabılar giymiş ve saçları derli topludur. Vücudunun hiçbir yerinde aykırı bir durum yok. (Dövme, piercing, gibi..) Mülakatta çıkabilecek sorulara çalışmış, daha önce sorulan soruları araştırmış ve tam manasıyla artık mülakat için hazırdır.

ZABIT KATİPLİĞİ MÜLAKATI

Zabıt katipliği için mülakat günü gelir ve aday mülakat salonuna girer. Aday, mülakat salonunda Cumhuriyet Başsavcısı, Komisyon Başkanı ve bir üye Hakimden oluşan bir mülakat heyetinin huzuruna çıkar. Kısa bir kendini tanıtma faslından sonra mülakat heyeti ile aday arasında aşağıdaki konuşma gerçekleşir:

Heyet: Eşin ne iş yapıyor?

Aday: Eşim uluslar uluslararası bir şirkette pazarlamacı.

Heyet: Ooo.. Eşin güzel prim alıyordur değil mi?

Aday: Evet efendim.

Heyet: Eşinin durumu iyidir, ben o mesleği biliyorum. Tamam, mülakat bitti çıkabilirsin.

Sonrası ölüm sessizliği…

Aday şaşkın bir şekilde mülakat salonundan dışarıya çıkar. Günlerce çalıştığı tarih ve genel kültür soruları, coğrafya konuları, daha evvel önceki yıllarda mülakatlarda çıkmış olan sorular… Hepsi bir anda anlamsızlaşmıştır.

Dışarıda mülakat sırası bekleyen kalabalık grup adayın yanına yaklaşır. Ne sordular, ne sordular? Hemen söyler misin, derler. Aday cevap verir: Eşimin işini sordular, pazarlama işi yapıyor dedim, ooo durumunuz iyidir, tamam çıkabilirsin dediler, ben de çıktım. Başka bir şey sormadılar mı? Hayır. Etrafta şaşkınlık ve yinelenen ölüm sessizliği…

Adaylardan bir diğeri oradan seslenir; “keşke eşim işsiz deseydin 🙂

Aday yavaşça adliyeden uzaklaşır. Otobüsüne biner ve evine gider. Halen şaşkınlığı üzerinden atamamışken aynı günün gecesi saat 22:00 de mülakat sonuçları açıklanır. İsminin karşısında kocaman harflerle BAŞARISIZ yazar. Aday başarısız olmuştur. Çünkü eşi uluslararası bir şirkette pazarlamacıdır. 😉

Her ne kadar espri konusu gibi görülse de bu yaşanmış gerçek bir mülakat anısıdır. Kendisine hiçbir bilimsel ve mesleki yeterlilik sorusu yöneltilmeyen aday gerçekten niçin elenmiştir. Bunun cevabı hiçbir zaman bilinmeyecekti.

Eğer sizler de başınızdan geçen zabıt katipliği mülakat deneyimlerini okuyucularımızla paylaşmak isterseniz sayfanın altında bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zabıt Katipliği Klavye Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli başlıklı makalemizde on parmak ve Zabıt Katibi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
mülakat mağduru
2 yıl önce

mülakatlar kamera sistemi ile kayıt altına alınmalı… zabıt katibi olmak için mülakata girmeden önce torpiliniz yoksa zabıt katibi değil adliyede çaycı bile olamazsınız…