Zabıt Katipliği Klavye Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli

3
1153
Klavye Sınavı
Klavye Sınavı

Sizlere 2019 yılı Zabıt Kâtipliği klavye sınavına kısa bir süre kala, Zabıt Katipliği Klavye Sınavında nelere dikkat edilmeli ve klavye sınavına nasıl çalışabileceğiniz gibi hususlarda bazı tavsiyelerimiz olacak.

Adalet Bakanlığı Zabıt Katipliği uygulamalı klavye sınavı öncesinde hemen hemen bütün adaylarda heyecan ve kaygı oluşması olağan bir durumdur. Ancak; adaylarda yaşanan gereğinden fazla stres takdir edebileceğiniz üzere sizlere zarar verecektir.

Heyecan ve Stres Kontrolü

Unutulmamalıdır ki, zabıt katipliği klavye sınavında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri heyecanınızı kontrol altında tutabilmektir. Hatta, sınava girecek adaylardan hangileri heyecan ve stresini kontrol altında tutabilirse, sınavda başarılı olma şansı da buna paralel olarak artacaktır. Unutmayın; heyecan hem zihinsel hem de fiziksel olarak sizleri pozitif ya da negatif yönde etkileyecektir.

Eğer heyecan ve stresin sizi sınav öncesinde ve sınav anında negatif, yani olumsuz yönde etkilemesi söz konusu olursa sınav anında parmaklarınız ile beyniniz arasındaki koordinasyon azalacaktır. Sınav anındaki heyecan ve stresin etkisiyle elleriniz titreyecek ve hatta çoğu aday ellerini klavyenin üzerinde bile tutmakta güçlük çekecektir.

Sınav öncesi ve sınav anında odaklanarak kendinizi motive edin. Başaracağınıza inanın ve en önemlisi kendinize güvenin.

Klavye sınavı öncesi çalışmalarınızda ve zabıt katipliği klavye sınavı esnasında beyninizi olumsuz düşüncelerden ve endişelerden tamamen arındırarak kendinizden emin bir şekilde yazmaya başlayın. Sınav esnasında kafanızdaki tek net düşünce hatasız ve anlayarak yazmak olmalı. Yazacağınız yazıya odaklanarak minimum hata ile yazdığınızda; sınavın sizin için ne kadar rahat geçtiğini ve aslında 3(üç) dakikanın sizin için ne kadar uzun geldiğini fark edeceksiniz.

Doğru Yazım Tekniği

Eğer doğru bir şekilde odaklanmadan yazmaya başlarsanız çok fazla hata yapacak ve sürekli hatalarınızı düzeltmekle uğraşıp zaman kaybedeceksiniz. Tabi ki yanlış yazdığınızda silme tuşunu kullanabilirsiniz, ancak burada dikkat çekmek istediğimiz nokta minimum hata ile duraksamadan yazı yazmanız. Çünkü silme(backspace) tuşunu ne kadar az kullanırsanız o kadar akıcı ve hızlı bir şekilde yazmaya devam ederseniz ve duraksamadan yazmaya devam edersiniz. Unutulmamalıdır ki; yazdığınız bir metinde kullandığınız her silme(backspace) tuşu bir kelime kaybına neden açmaktadır.

Klavye sınavı esnasında parmaklarınızı tuşların üzerinden kaldırmamaya dikkat edin. Vuruş ve oturuş pozisyonunuzun doğru olduğunu ve bileklerinizin masaya temas etmediğini kontrol edin.

KLAVYEDE HATASIZ YAZIN

Zabıt Katipliği klavye sınavında adayların dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birisi de f klavyede on parmak metodu ile hatasız yazmaktır. Klavye tuşlarına çok fazla kez vuruş yaparak çok hızlı yazmış olmazsınız. Önemli olan doğru metotla tuşlara doğru vuruş yapabilmektedir. Sakin ve kontrollü olarak, yazdığınız metni anlayarak yazmaya özen gösterin. Sınavda 160 kelimeyi 30 hata ile yazmaktansa 130 kelimeyi 0 hata ile yazmak çok daha önemlidir ve sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşır. Ayrıca bu durum mülakatlarda da komisyonun dikkatini çekecektir.

Hatasız yazabilmek her zaman ayrıcalıktır.

Zabıt Katipliği Sınavı İmlalı mı İmlasız Mı?

Zabıt Katipliği klavye sınavında adayların kafasına takılan en önemli sorulardan bir tanesi de uygulamalı klavye sınavının imlalı mı yoksa imlasız mı olacağı sorusu. katipler.org ailesi olarak bizlerin size tavsiyesi klavyeyi her zaman imlalı bir şekilde öğrenmeniz gerektiğidir. Doğru metotlarla imlalı bir şekilde metin yazmaya alıştığınızda sınavın imlalı ya da imlasız olup olmadığı sizi hiç ilgilendirmeyecektir. Ancak klavyede imlasız olarak yazı yazmaya alışmış bir adayın, sınav esnasında imlalı yazılması gerektiği belirtilmesi durumunda yaşayacağı stres ve kaygı hat safhaya çıkacaktır. Ayrıca klavyeyi imlalı bir şekilde öğrendiğinizde metne daha rahat odaklanacak ve stres yapma durumunuz minimuma inecektir.

Klavyede Nasıl Daha Hızlı Yazabilirim?

Klavyede yazma hızınızı arttırmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar; doğru oturuş pozisyonu, bilek pozisyonu ve yazacağınız metne odaklanmaktan geçmektedir. Ayrıca bol bol metin yazarak pratik yapmanız gerekmektedir. F Klavye kullanın ve on parmak metodu ile yazı yazarken duraksamadan ve akıcı bir şekilde yazmaya alışmak sizi hızlandıracaktır. Doğru metotlarla duraksamadan ve hata yapmadan yazı yazmaya özen gösterin.
Unutmayın; silme(backspace) tuşunu her kullanımınız size eksi bir kelime olarak dönecektir. Bu yüzden hatasız ve doğru vuruş tekniği ile yazmaya dikkat edin.

Klavyede sürat kazanmak ve daha hızlı yazmak için sitemizde bulunan on parmak sayfasından yararlanarak bol bol pratik yapmanızı öneririz.

https://www.katipler.org/on-parmak/

Klavyenin Besmelesi: akemiluyilemaküt

Her çalışma öncesinde klavyenin başına geçtiğinizde ve çalışmalarınıza başlamadan önce mutlaka “klavyenin besmelesi” olarak adlandırılan, temel sıra kelimelerinden oluşan temel sıra cümlesi ile en az iki dakika süre ile alıştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. (akemiluyilemaküt)

Bu alıştırmamızı en az iki dakika süre ile yaptıktan sonra yine en az iki dakikalık süre ile sürat cümlesi alıştırmasını yapmanız gerekmektedir. Bu alıştırmanın amacı parmak reflekslerinizi arttırmak ve parmaklarınızı ısındırıp açarak klavyede daha hızlı yazmanıza olanak tanıyacaktır.

Sürat Cümlesi: “kara kara kartallar ak karlara konarlar

Ayrıca günlük klavye çalışmalarının sonunda, el, parmak, bilek ve kollarınızı rahatlatacak açma-germe çalışmaları yapmak yorgunluğunuzu alacak ve uzun süreli çalışmalarda ilerleyen yıllarda bir meslek hastalığı olan karpal tünel sendromuna yakalanmamanızı sağlayacaktır.

Son olarak; klavye sınavını kazanmanız halinde mülakatlarda sorulması muhtemel olan ve mesleğe adım attığınızda karşılaşacağınız işlerle ilgili zabıt katiplerinin görevleri nelerdir isimli konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Katipler.org ailesi olarak tüm adaylara başarılar!

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı 13 bin 817 personel ve Zabıt Katibi alacak başlıklı makalemizde Adalet Bakanlığı ve Zabıt Katibi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
3 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
arif
1 yıl önce

İmlalı mı imlasız mı başlığı atıp konuyu açıklamadan muallakta bırakmışsınız madem cevap vermeyeceksiniz neden öyle bir başlık atıyorsunuz .

mehmet
1 yıl önce

tavsiye istemedik. başlığa uygun bir cevap değil.

burak
8 ay önce

amk aptalları madem acıklama yapmayacaksın neden böyle bir site acıyorsun aptal misin