Yeni Danıştay Başkanı Belli Oldu: Zeki Yiğit

Mart ayı içerisinde yaş haddi nedeniyle Danıştay Başkanlığından emekli olan Zerrin Güngör'ün yerine, bugün sonuçlanan oylamaya göre 24. başkan olarak 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit seçildi.

0
290

Mart ayı içerisinde yaş haddi nedeniyle Danıştay Başkanlığından emekli olan Zerrin Güngör’ün yerine, bugün sonuçlanan oylamaya göre 24. başkan olarak 8. Daire Üyesi Zeki Yiğit seçildi.

Hangi Adaylar Başkanlık İçin Yarıştı

Seçim, Mehmet Ali Samur, Nizamettin Kalaman, Zeki Yiğit, Fethi Aslan ve Enver Kaya arasında geçmişti. Oylama sonucuna göre yeni Danıştay Başkanı Zeki Yiğit oldu. Zeki Yiğit toplamda 65 oy aldı. Yiğit 4 yıl boyunca bu görevi sürdürecek.

İlk Oylama 5 Mayıs Salı Günü Yapılmıştı

Öncelikle seçimin 25 Mart’ta yapılmasına karar verilmişti ancak koronavirüs (Covid-19) pandemi nedeniyle bu seçim ileri bir tarihte yapılmak üzere karar alınarak ertelenmişti. 5 Mayıs Salı Danıştay Genel Kurulunda seçim yapıldı ancak üyeler, gerekli olan 65 oy sayısına ulaşamadı. 6 Mayıs’ta seçime devam edildi, yine 65 oya ulaşabilen olmadı. Bugün devam edilen seçimde Zeki Yiğit 65 oy alarak yeni Danıştay Başkanı oldu.

Odasında ‘Böcek’ Bulunmuştu

Zeki Yiğit, Adalet Bakanlığı müsteşar yardımcısı görevini yürüten 2011 yılında Danıştay üyeliğine seçilmişti. Danıştay’da ki makam odasında ‘böcek’ olarak tabir edilen dinleme cihazı bulunduktan sonra FETÖ’nün yasa dışı dinlediği isimler arasında yer aldığı belirtilmişti. Yiğit, Ocak 2013 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştı.

Zeki Yiğit Kimdir

Zeki Yiğit 10 Mayıs 1965 günü Zonguldak ili Alaplı ilçesinde doğmuştur. Lise eğitimini Karadeniz Ereğli Lisesinde tamamladıktan sonra 1987 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 10 Şubat 1991 günü mesleğe başlamıştır. Diyadin ve Sütçüler Cumhuriyet Savcılığı, Yeniçağa Hakimliği, Adalet Müfettişliği, Adale Başmüfettişliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Yolsuzluğa açık risk alanlarının belirlenmesi ve yolsuzlukların önlenmesi çalışmalarına katılmıştır. Cumhurbaşkanı tarafından 03 Mart 2011 tarihinde Danıştay Üyesi olarak seçilmiştir. 22 Ocak 2013 ve 24 Ocak 2020 tarihleir arasında Yüksek Seçim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 7 Mayıs 2020 tarihinde Danıştay Başkanı olarak seçilen Zeki Yiğit, evlidir ve dört çocuğu vardır.

Bir önceki yazımız olan CTE Personeline 1000 TL Koronavirüs Teşvik Ödemesi başlıklı makalemizde 1000 tl koronavirüs teşvik ödemesi, Ceza İnfaz Kurumu ve gardiyan hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör