Yaşı Beklemeden İstifa Eden Memur, Emeklilik İkramiyesi Alabilir Mi?

Memur, hizmet süresini tamamlayamaz, yaşı bekleyemez ve bu doğrultuda istifa ederse emeklilik ikramiyesinden yararlanabilir mi?

0
22
vefat eden memurun

Yaşı Beklemeden İstifa Eden Memur, Emeklilik İkramiyesi Alabilir Mi?

Devletin verdiği hizmetleri eksiksiz yerine getiren memur, hizmet süresini tamamlayamaz, yaşı bekleyemez ve bu doğrultuda istifa ederse emeklilik ikramiyesinden yararlanabilir mi? Sitemize birincil kategoride en çok sorulan soruların başında yer alan emeklilik ikramiyelerde bu konu bu hafta en çok sorulan soruların başında yer alıyordu. Haydi gelin hep birlikte bu soruya cevap bulalım.

İlgili sorunun cevabını bulmak için ilk önce 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa bakmamız gerekmektedir.

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu kapsamında bulunan kişilerin ikramiyelerinin hesaplanması, ödenmesi vb. durumdaki halleri yer almaktadır. İlgili durum ise önce 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 89. maddesinde yer almaktadır.

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 89. maddesinde yer alan hükümlere göre, hizmet sürelerinde geçen durumun emeklilik ikramiyesinin ödenmesinin ilk koşulu şöyledir: “Mutlaka SGK’dan kesin surette emeklilik maaşı bağlanması gerekmektedir. SGK’dan emeklilik maaşı bağlanmayan memurlara emeklilik ikramiyeleri ödenmez.

İlgili maddede şartlar şu şekildedir:

emeklilik ikramiyesi

  1. SGK’dan emeklilik maaşı bağlanmayan memurlara emeklilik ikramiyeleri ödenmez. Bu durum ilk şarttır. Öyle ki SGK’dan maaş bağlanmayan memurlara emeklilik ikramiyesi verilmez.
  2. Memur istifa ettikten sonra ya da daha önce memurlukların dışında bir SGK ya da Bağ-Kurlu olarak çalışmışsa, 1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesindeki hükümler uygulanmaktadır. Kısaca memur 8 Eylül 1999 yılından önce görevine başlamış ve 8 Eylül 1999 yılının ardından istifa etmişse 15 senelik sigortalı dönemi süresince en az 10 sene prim ödemiş olması gerekiyor. Bu şartın oluştuğu memurlarda emeklilik ikramiyeleri ödemesi yapılabilmektedir. Eğer bu durum söz konusu değil ise emeklilik ikramiyesi ödenmesi söz konusu değildir. 8 Eylül 1999 yılının ardından bu şartta değişkenlikler meydana geliyor. Bu değişiklikte bu kural 7000 bin gün hizmet süresi bulunacak. Ya da 25 senelik sigortalık süresi olacak. Ayrıca bu süre içerisinde 7000 bin gün aranmaksızın yalnızca 4500 gün hizmetinin olmasıyla emeklilik ikramiyesi alınabiliyor.
  3. SGK’dan bağlanılan aylığın illa ki memur aylığı bağlanması şartı yoktur. İşçi ya da esnaf olarak maaşa bağlanan memurlar, memurluk süresince ikramiye alabiliyorlar.
  4. Memurların esnaf ya da işçi hizmetleri bulunmuyorsa, istifa ettiği tarihten sonra bağlanılan aylık tarihte memurluk süresince emekli ikramiyesi alabiliyorlar. Kadınlarda 20, Erkeklerde 25 olmak üzere memurlar yaşlarını beklemek için istifa ederlerse emeklilik aylıkları bağlandığı günden ikramiyeleri ödenmektedir.

Kısaca, emeklilik yaşını beklemek için istifa eden memur, SGK’dan maaşa bağlandığı zaman emeklilik ikramiyesini alabilir.

Bir önceki yazımız olan İntihara Yönlendirme Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde intihara yönlendirme suçu, intihara yönlendirme suçu mahkemesi ve intihara yönlendirme suçu ve cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör