Yasaklanan Bilgilerin Temin Edilmesi Suçu ve Cezası Nedir?

Yasaklanan bilgilerin temini suçu, adı üstüne devlet tarafından yasaklanan belgelerin temin edilmesiyle meydana gelmektedir.

0
210

Yasaklanan Bilgileri Temin Suçu Nedir?

Yasaklanan bilgilerin temini suçu, adı üstüne devlet tarafından yasaklanan belgelerin temin edilmesiyle meydana gelmektedir. Çok basit bir yöntemle açıkladığımız bu durum suç aslına bakıldığında casusluk suçunu da meydana getirmektedir. Çünkü burada kıstas devletin yasaklı ve gizli bir belgesinin gün yüzüne çıkarılmasıyla ilgilidir.

Yasaklanan Bilgileri Temin Suçunun Unsurları Nelerdir?

Yasaklanan bilgilerin temini suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 334. maddesinde yer alan bilgiler ışığında gündeme gelmektedir. İlgili maddede “ Devlet Sırlarına Karşı İşlenen Suçlar ve Casusluk” olarak düzenlenmektedir.

Maddelerde belirtilenlerle ilgili olarak unsurlar şu şekildedir:

  1. kanunun düzenleyicisinin yetkileri ışığında, açıklanması yasak olup ve niteliği esasıyla gizli tutulması mühim olan bir belgenin temin edilmesi bu durumu meydana getirir. Bu durumda yetkili makamların yasakladığı bilgilerin temin edilmesi bir suça bağlanmış oluyor. İlgili suçun meydana gelmesi ve unsur oluşturabilmesi için yetkili makamın yasaklama yetkisi olması gerekmektedir. Ayrıca bu belgenin gizli tutulması gerektiğinin zorunlu olması da gerekmektedir. Bu zorunluluğun amacı da resmi makamların her istediğinin yasaklanması ya da yetkisi vermesi gibi durumlar demokratik bir ortamda kabul edilemez. Konu burada başka bir yere gitse de bağlamak gerekmektedir. Kısaca, vatandaşın haberdar olması için hak ve özgürlük kısıtlamaları, anayasal bir durumun kıldığı durumlarda hal olarak kabul edilir.

Hangi bilginini hangi yetkili makamca yasaklanacağı durumu da mevzuatlar tarafından açıkça belirtilir. Demokratik bu ortamda işlemlerin halkın direkmen gözü önünde yapılması mutlak ilkedir. Bu durumda makamlar her istediği belgeyi sırf keyfi için yasaklama ya da gizli tutma uygulamasında bulunamazlar.

  1. İlgili maddenin fıkralarında da bu niteliklerin halleri verilmektedir.

Yasaklanan Bilgileri Temin Suçunun Cezası Nedir?

suc-islemeye-tahrik

Yasaklanan bilgilerin temin edilmesi suçunun cezası, Türk Ceza Kanununun 334. maddesinde yer alan niteliklerle cezalandırılır.

İlgili suçun:

  1. Türk Ceza Kanununun 334. maddesinin 1. fıkrasına göre ilk cezası şöyledir: Yetkisi bulunan makamların düzenleyici iş ve kanun işlemlerine göre ilgili belgenin ve niteliği bakımından gizli tutulmasına karar verilen belgeyi temin eden kişiye 1 senden 3 seneye kadar hapis cezası verirli.
  2. Türk Ceza Kanununun 334. maddesinin 2. fıkrasına göre,fiili bir devletin savaş esnasında ya da askeri harekat durumu karşı karşıya iken ilgili gizli belgeleri temin eden kişiye 5 seneden 10 seneye kadar hapis cezası ön görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Derhal Beraat Kararı Nedir? Nasıl Verilir? başlıklı makalemizde derhal beraat kararı, Derhal Beraat Kararı Nasıl Verilir? ve Derhal Beraat Kararı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör