Yalan Yere Yemin Suçu ve Cezası Nedir?

Yalan yere yemin suçu, Türk Ceza Kanununun 275. maddesinde belirtilen hususlar ile cezası uygulanır. Fail suçu itiraf ederse suçu düşürülür.

0
257
suc-islemeye-tahrik

Yalan Yere Yemin Suçu Nedir?

Alan yere yemin suçu, hukuk davaları esnasında davanın tarafları arasından birinin davanın konusuyla alakalı gerçeği yansıtmayan bir cümle ortaya atar. Bu durumda belirttiği cümle için yemin ile bu doğrultuda söylediği cümleyi yemin ile bağdaştırır. Ancak bu durumda söylediği cümle yalan çıkması durumunda yalan yere yemin etmiş oluyor.

Yalan Yere Yemin Suçu Hangi Kanunda Yer Almaktadır?

Yalan yere yemin suçu, 5237 Türk Ceza Kanununun 275. maddesinde yer alan “Adliyeye karşı suçlar” kategorisinde düzenlenmiştir.

5237 Türk Ceza Kanununun 275. maddesinde yer alan “Adliyeye karşı suçlar” kategorisinde düzenlenen cezalar şu şekildedir:

Yalan Yere Yemin Suçu:

yalan-yere-yemin-sucu

  1. 5237 Türk Ceza Kanununun 275. maddesinde yer alan 275. maddenin 1. fırkasında, Hukuk davalarında bilakis yalan yere yemin eden davalı ya da davacıya 1 yıl ila 5 yıl arasında hapis cezası uygun görülmektedir.
  2. 5237 Türk Ceza Kanununun 275. maddesinde yer alan 275. maddenin 2. fırkasında Eğer davalı ya da davacı yalan yere yemin eder ve dava hakkındaki hüküm henüz verilmeden gerçeği bir fiil söylerse hakkında verilecek ceza hükme bağlanmaz.
  3. 5237 Türk Ceza Kanununun 275. maddesinde yer alan 275. maddenin 3. Fırkasında, hükmün kesinleşmesi ya da icra konulmasından önce söylenilen yalan yere yemin suçunun cezasının yarı oranında indirime gidilmesi söz konusudur.

Yalan Yere Yemin Suçunun Unsurları Nelerdir?

Yalan yere ant içme suçu, maddede hukuk görüşmeleri yani davalarında kanuna uygun olarak teşkil edilecek sübut vasıta gereğince yönetilen durumunda cezalandırmaktadır.

Genel olarak suçun bilakis oluşması için tekliflerin kanuni durumları ve koşulları uygun görülmesi gerekmektedir. Bu durumda yeminin önerilmesi kanuni haklar doğrultusunda olanağı bulunmadığı konuyla alakalı ilişkin bulamamasıyla doğru orantılıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi işlenilen yalan yere yemin suçlarının ardından fail, eğer suçundan döner ya da hüküm verilmediği zamanda yalan söylediğini belirtirse ceza verilmez. Ancak hüküm verilmiş ve belirli şartları barındırıyorsa da verilen cezada indirim uygulanabilir.

Yalan Yere Yemin Suçu İçin Görevli Mahkeme

Yalan yere ant içme suçu için, oluşan yargılamalara genel olarak asliye ceza mahkemeleri bakmaktadır.

Yalan Yere Yemin Suçunda Uzlaşma Var Mıdır?

Bilindiği üzere uzlaşma, davacı ile davalının bir uzlaşmacı tarafından iletişim kurulması halinde birbirleri ile anlaşmasına verilen isimdir. Bu durumda yalan yere yemin suçunun uzlaşmaya tabi olmadığını belirtmek isteriz.

Bir önceki yazımız olan Mala Zarar Verme Suçu Ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Mala Zarar Verme Suçu ve Mala Zarar Verme Suçu Ve Cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör