Yalan Tanıklık (Yalancı Şahitlik) Suçu ve Cezası Nedir?

Yalancı şahitlik, tanıklık yapan kişinin hukuka aykırı olacak şekilde ifade verip, gerçeği saklayarak şahitlik yapmasına denir.

0
215
aile mahkemesi

Yalan tanıklık ya da bir diğer adıyla yalancı şahitlik, İlgili soruşturmanın başlamasının ardından tanık dinleme programına başvurulduğunda tanık, hukuka aykırı olarak kurulun önünde gerçeği saklayacak bir biçimde şahitlik, tanıklık yapmasına denir. Yalancı tanıklar, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 272. maddesinde yer alan, kısaca “ gerçeğe aykırı yapılan tanıklık” suçuyla 4 aydan 1 yıla kadar hapis suçuna tabii tutulurlar. Ayrıca yalancı tanıklık bir kurul önünde yeminli olarak yapılıyorsa ve ispatlanırsa da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanır. Çünkü kurul yalan söylemek ile suça ortaklık teşkil eden gerçeği saklama durumunu aynı kefeye koyar. Tanıklık yapacak kişi kesinlikle olayı gördüğü gibi anlatmakla yükümlüdür.

Yalan tanıklık suçu nasıl oluşur? Yalan ifade verilmesi.

Yalan tanıklık suçu da aslında, işlenen suçun gerçeği dışında anlatmaya, tanıklık etmekle oluşur. Aslında bu durum yalan ifade vermek anlamına da gelmektedir. Sonuçta kanun sizin olayların gerçeğini anlatmak istiyorken, siz yalan ifade vererek bir nevi kurulu kandırıyorsunuz.

Yalancı şahitlik suçunun şartları nelerdir?

yalanci-sahitlik-yalanci-taniklik

  1. Tanığın gerçeğe aykırı yapacağı şahitlik. Kişinin bile isteye gerçeği saklayarak yalan söylemesi, gerçeği inkar etmesi.
  2. Tanığa sorulan sorulara çelişkili cevaplar vermesi.

Yalancı şahitlik yapıldığı nasıl kanıtlanır?

Tüm davalar için önemli olan bir olgu vardır. Bu olguda kesinlikle delilerdir. Eğer ilgili makam yalancı şahitlik yapıldığına ikna olduysa ve yalancı şahitlik eden kişi sorulan sorulara çelişkili cevaplar veriyorsa, ceza avukatı delilleri yalancı şahidin aleyhine kullanarak yalanı ortaya çıkarabilir. Bu durumda yalancı şahitlik yapıldığı kanıtlanabilir.

Yalancı şahitlik şikayete tabi midir, uzlaşma olur mu, zamanaşımı süresi ne kadar?

İlk olarak yalan tanıklık bir diğer adıyla yalancı şahitlik kesinlikle uzlaşma kapsamına tabi değildir. Bunun için suçun failine yardım eden yalancı tanık, suçtan mağdur olan bireye uzlaştırmacı aracılığıyla irtibat kurmalıdır. Ancak bu durumda uzlaşmaya gidilebilir.

Yalancı şahitlik şikayete tabi suçlar arasında yer almamaktadır.  Bunun için suçtan mağdur olarak etkilenen kişi şikayetten vazgeçse bile kamu davası düşmez. Bu durumda ise dava zamanaşımı süresince şikayet haklarından mahrum kalamaz. Ayrıca yalancı şahitliğin zamanaşımı süresi tam tamına 8 yıldır.

Bir önceki yazımız olan Seri Muhakeme Usulü Nedir? Hangi Hallerde Uygulanır? başlıklı makalemizde Hangi Hallerde Uygulanır? ve Seri Muhakeme Usulü Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör