Yağma Suçu ve Cezası Nedir

Yağma suçu aslında halk tarafından bilinen ismiyle gasp suçu olarak idrak edilmiştir. Yağma suçunun cezası nedir?

0
91
yağma suçu

Yağma (Gasp) Suçu Nedir

Yağma suçu aslında halk tarafından bilinen ismiyle gasp suçu olarak idrak edilmiştir. İlgili suç genel anlamda bir başkasına ait olan malın “tehdit” ya da “cebir” yolu ile kullanılması ya da alınmasından meydana gelmektedir. İlgili suç, Türk Ceza Kanununun 148 ve 150. maddelerinde düzenlenen suçlardan mal varlığına yönelik olan suçlar arasında yer alır.

İlgili suç genel anlamda, failin menkul durumdaki bir malı tehdit ya da cebir kullanarak kişinin rızası dışında kendi üzerine geçirmesi ya da kendi inisiyatifinde kullanılmasına yönelik durumdur. Burada husus kişinin cebir kullanmasına yönelik olarak mağdurun karşı koyamaması ve zorla elinden alınmasıyla orantılı olarak meydana gelir. Bu nedendir ki ilgili suçun konusu herhangi bir menkul malı ile meydana gelmektedir. Buradan anlaşılması gereken husus Yargıtay içtihatlarına bakıldığında gayrimenkul olarak zimmette olan suçlar yağma suçu ile bağdaştırılmamaktadır.

Hırsızlık suçu ile yağma suçu bir diğer adıyla gasp suçunun ortak özellikleri vardır. İki suç arasındaki ortak fiil ise, “ bir başkasının zimmetinde olan malın alınması” durumudur. Yağma suçu da hırsızlık suçundaki unsurlar arasında yer alan “ bir başkasına ait olan malın alınması” fiillerine ek olarak, malın kendi zimmetine geçirilirken tehdit ya da cebir kullanılması ile ortaya çıkar.

Yağma suçunun ise koruduğu hukuki değerler arasında kişini özgürlükleri, zilyetliği, vücuduna dokunulmazlığı ve mülkiyetidir.

Yağma (Gasp ) Suçunun Cezası Nedir?

Yağma bir diğer adıyla gasp suçu iki durumda meydana gelir. İlk olarak basit yağma suçunu göreceğiz.

Basit yağma suçu, genel anlamda basit şekilde işlenen durumudur. Yani, sabah vakti silah ya da elet kullanmadan, bir suç örgütüne bağlı olmadan ya da başkasına ait malı tehdit ve cebir kullanarak kendi zimmetine geçirme suçudur. Senet yapmasının yapılması da basit yağma suçunun arasında nitelendirilmektedir.

İlgili suç Türk Ceza Kanunun 148. maddesinde yer alan, yağma suçunun en basit halinde bile meydana gelirse kişiye 6 seneden 10 seneye kadar hapis cezası uygun görür.

Nitelikli yağma suçu, ilgili suçun nitelikli biçimde işlenmesidir. Bunun için Türk Ceza Kanununun 149. maddesine bakmanız gerekecek.  Türk Ceza Kanununun 149. maddesine göre , ilgili suç durumunda 10 seneden 15 seneye kadar hapis cezası uygun görülür.

Bir önceki yazımız olan Eziyet Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Eziyet Suçu Nedir?, Eziyet Suçunun Cezası Nedir? ve Eziyet Suçunun Unsurları ve Şartları Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör