Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

0
79

Yabancı mahkemelerden yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi, verilen kararların tanınması ve tenfizi, 5718 sayılı MÖHUK’un yanı sıra muhtelif kanunlarda yer alan hükümler, Türkiye’nin onayladığı çok taraflı antlaşmalar ile iki taraflı adlî yardımlaşma antlaşmaları kapsamında ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.

Yabancı iflas ilamlarının tanınması ve tenfizi; Türkiye’de adlî olmayan yabancı boşanma kararlarının tanınması; yabancı velayet kararlarının tenfizi; Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizi , veraset ilamlarının tanınması; “RICO damages” ve “punitive damages” kararlarının tenfizi; anti-suit injunction kararlarının tanınması; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesi ile teminat altına alınan adil yargılanma hakkını ihlâl eden yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi; devlet veya devlet kurumları aleyhine verilen yabancı ilamların tenfizi başta olmak üzere özellik arz eden yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi ise ayrı bir bölüm halinde özel olarak incelenmiştir.

Eserimizin adı Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi olmakla beraber, Türkiye’nin taraf olduğu bazı antlaşmalarda idarî makamlar tarafından verilen kararların da tanınması ve tenfizi kabul edilmiştir. Eserde, adlî olmayan kararların tanınması ve tenfizine yer veren söz konusu antlaşmalar da incelenmiştir. Ayrıca yine Türkiye’nin taraf olduğu bazı antlaşmalarda, geleneksel anlamda bir tanıma ya da tenfiz davasına ihtiyaç olmaksızın yabancı adlî ve idarî makamlarca verilen kararların kendiliğinden yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi kabul edilmiştir. Çalışmamızda, bu antlaşmalarda yer alan hükümler de incelenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Trafik Kazası Tazminat Davası başlıklı makalemizde Tazminat davası ve Trafik Kazası tazminat davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör