Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizi Davası

0
32

Tanıma; yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi, onun kesin hüküm kuvvetinin tanınacak ülkeye de teşmili anlamına gelir. Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi ise onun icra edilebilirliği demektir, Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizi mahkeme ilamının tenfiz edilen ülkede tanınarak icra edilebilir hale gelmesidir.

Bu yüzden tenfiz kararı niteliği itibariyle tanımayı da içerir.
Tanımada ise icra edilebilirlik değil o ilamdan kesin delil veya kesin hüküm olarak yararlanma durumu vardır. Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi tenfiz edilmemiş sadece tanınmış bir karar kesin hüküm kuvvetini kazanmakla beraber icra edilemez.

Bir kararın Türkiye’de icra edilebilmesi için mutlaka tenfizine karar verilmesi gerekecektir. Ancak her yabancı mahkeme ilamının tenfizi gerekmez. Bir işi yapmaya, yapmamaya, bir şeyi vermeye ilişkin olmayan yabancı mahkeme ilamlarının tanınması yeterlidir. Yabancı mahkeme ilamının bir işi yapmaya – yapmamaya veya bir şey vermeye ilişkin ise o zaman bu ilam tenfize konu olur.

Genel Özellikler

• Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi, tanıma ve tenfiz davaları hasımlı davalardır ve davalı; yabancı mahkemenin verdiği kararda yer alan karşı taraftır. Bu yüzden dava dilekçesinde davalının belirtilmesi zorunludur.
• Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi, davaları yabancı ülkede görülmüş olan davadan farklı bir dava olduğu için tanıma ve tenfiz davasında yabancı ülkede süren yargılama açısından milletlerarası derdestlik itirazı ileri sürülemez.
• Dava duruşmalı olarak görülür. Mahkemenin verdiği karar temyiz edilebilir ve kararın temyiz edilmesi icrasını durduracaktır.
• Tanıma ve tenfiz davaları mutlaka usulüne uygun davetiyeyle birlikte açılacak duruşma yapılarak görülür, evrak üzerinden karar verilemez.
• Dava basit yargılama usulüne tabidir. Dolayısıyla davalı ilk duruşmaya kadar cevap verebilecektir.
Bu davalar adli tatilde de görülebilir.

Bir önceki yazımız olan İşe İade Davası Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde işe iade davası ve İşe İade Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör