Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

0
85

Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi Türkiye de bir hukuki işlem yapılabilir ve bu Türk mahkemeleri tarafından verilmiş ilam gibi işlem görür. Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi davalarında, duruşma tarihi tebligat kanuna uygun şekilde yapılacak tebliğ ile taraflara bildirilir. Bu davetiye, karşı tarafa mutlaka bildirilmelidir.

Karşı tarafın bulunmadığı duruşmada dava görülemez. Tanıma ve tenfiz davaları, hukuk davası olarak adlandırılırlar ve genel ilke gereği dava açılabilmesi için karşı tarafın ikametgahının belirli olması gereklidir. Bu tür davalar kamu düzenine ilişkin olmadığından karşı tarafın itirazda bulunmaması durumunda Türkiye´nin herhangi bir mahkemesinde açılabilir. Avrupa´da bir çok ülke ile (Belçika dahil) Türkiye ile arasında davacının Türkiye´de ikametgahı olmadığı durumlarda mahkemelere teminat gösterilmemesi için karşılıklı anlaşmalar imzalanmıştır.

Dolayısıyla, Belçika´da yaşayan Türk vatandaşının Türkiye´de ikametgahı olmamasından dolayı herhangi bir teminat göstermek zorunluluğu bulunmamaktadır. Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizi ilâmının o ülke makamlarınca usulen onanmış aslı veya ilâmı veren yargı organı tarafından onanmış örneği ve onanmış tercümesi, İlâmın kesinleştiğini gösteren ve o ülke makamlarınca usulen onanmış yazı veya belge ile onanmış tercümesi.

Dolayısıyla mahkeme kararının çekilen fotokopisiyle tanıma veya tenfiz söz konusu olamaz. Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi Türkiye Cumhuriyeti ile ilâmın verildiği devlet arasında karşılıklılık esasına dayanan bir anlaşma yahut o devlette Türk mahkemelerinden verilmiş ilâmların tenfizini mümkün kılan bir kanun hükmünün veya fiilî uygulamanın bulunması.

Bir önceki yazımız olan Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi başlıklı makalemizde Yabancı Mahkeme, Yabancı Mahkeme Kararları ve Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör