Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

0
78

Tanıma; yabancı ülkede verilmiş olan yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi bir mahkeme kararının kesin hüküm olarak tanınması demektir. Tanınan yabancı ülke mahkeme kararı, Türkiye mahkemeleri nezdinde kesin delil niteliğine sahip olmaktadır.

Tenfiz; bir yabancı ülke mahkeme kararının Türkiye’de icra edilebilmesini sağlamak için başvurulan bir yoldur. Sadece tanınmış olan bir yabancı ülke mahkeme kararı, Türkiye’de icra edilebilirlik niteliği kazanamaz. Bunun için bu kararın tenfizi gerekir. Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizi tanıma işlemini de kapsayan, ancak onun ötesinde yabancı ülke mahkeme kararını Türkiye mahkemelerince verilmiş bir karar niteliğine kavuşturan ve onun icrasını sağlayan bir işlemdir.

Tenfiz MÖHUK 50. Maddede Yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre kesinleşmiş bulunan ilâmların Türkiye’de icra olunabilmesi yetkili Türk mahkemesi tarafından tenfiz kararı verilmesine bağlıdır. Yabancı mahkemelerin ceza ilâmlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler hakkında da yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi kararı istenebilir” şeklinde düzenlenmiştir. Tanıma için de aynı düzenleme geçerlidir.

MÖHUK 50 ve devamı maddelerinden anlaşılabileceği gibi bir yabancı ülke kararının yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi için bazı şartları haiz olması gerekir.
1- Kesinleşmiş bir hukuk davası kararı olmalıdır:
Öncelikle tanıma veya tenfizi istenen yabancı ülke mahkeme kararı hukuk davalarına ilişkin olmalıdır. Yabancı ülkede verilmiş bir ceza kararının tanınması veya tenfizi mümkün değildir. Ancak ceza kararında yer alan kişisel haklara ilişkin hükümlerin tenfizi istenebilir.

yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi istenen karar, verildiği ülkenin kanunlarına göre kesinleşmiş olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi başlıklı makalemizde Yabancı Mahkeme, Yabancı Mahkeme Kararları ve Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör