Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

0
94

Türklerin kişi hallerine ilişkin hususlarda, yabancı mahkeme, Türk kanunlar ihtilafı hükümleri uyarınca, yetkili kabul edilen hukuku uygulamak zorundadır. Fakat tanıma kararlarında tenfize ilişkin MÖHUK (Milletlerarası Özel Hukuk Usulleri Kanunu) 38/a’da belirtilen karşılıklılık şartı aranmamaktadır. Yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi Türkiye ile ilamın verildiği yabancı ülke arasında karşılıklılık esasına dayanan bir anlaşma yoksa tenfiz kararları uygulanmaz. Fakat tanıma kararları için bu geçerli değildir.

Tanıma kararları Türkiye ile arasında karşılıklılık anlaşması olmayan ülkeler açısından da alınabilir. Yine tenfizden farklı olarak Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizi ilişkin MÖHUK. 38/d’de belirtilen savunma hakkına uyulmaması şartı tanımada aranmaz.
Tanıma usulü, yabancı mahkeme kararının hangi amaçla tanınması istendiğine göre farklılıklar gösterecektir.

Türk Mahkemesine açılan bir davada kesin hüküm itirazında bulunulması halinde davaya bakan mahkeme kararının ön mesele olarak yabancı mahkeme kararının tanıma şartlarını taşıyıp taşımadığını araştırır. Bu durumda ayrı bir tanıma davası açılmasına gerek yoktur. Mahkeme bunu çözümleyecektir. Türk Mahkemesine açılan davada bir yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi kararının kesin delil olarak görülmesi isteniyorsa bu halde de mahkeme ön mesele olarak yabancı mahkemece alınmış kararın tanıma şartlarını taşıyıp taşımadığını araştıracak ve tanıma şartlarına uyduğuna karar verirse bahsi geçen yabancı mahkeme kararı o davada kesin delil olarak görülecektir. Türkiye’de yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi kararına dayanılarak idari bir işlem yapılabilmesi için (boşanmanın nüfus siciline işlenmesi gibi) idari işlemin yapılmasını isteyen tarafın Türk mahkemelerine başvurarak bu kararın tanınmasını istemesi gerekmektedir. Bu dava bir tespit davası olarak görülebilir.

Yabancı bir davanın Türkiye’de tanınma talebinin reddi halinde bu kararın Türk Mahkemelerinde kesin hüküm veya kesin delil olarak kabul edilmesi imkanı yoktur. Fakat bu durum böyle bir yabancı mahkeme kararı takdiri delil olarak kabul edilmesini engellemeyecektir.

Görüldüğü gibi yabancı mahkeme kararlarının tanınması Türkiye’de uluslar arası hukuk sisteminin genel olarak uyguladığı sisteme çok yakındır. Bu durum ile Türk Hukuku ile diğer hukuk sistemleri arasında kararlar bakımından uygulamalar olmasını sağlamakta ve yargıya güveni artırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi başlıklı makalemizde Yabancı Mahkeme, Yabancı Mahkeme Kararları ve Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör