Yabancı Devlet Bayrağına Karşı Hakaret Suçu Nedir?

Yabancı devlet bayrağına karşı hakaret suçu, Türk Ceza Kanunuun 341. maddesine yer alan hükümlerle suça kavuşturulmaktadır.

0
198
yabanci-devlet-bayragina-karsi-hakaret-sucu-nedir

Yabancı Devlet Bayrağına Karşı Hakaret Suçu Nedir?

Yabancı devlet bayrağına karşı hakaret suçu, aslında resmen tanınmış bir ülkenin bayrağını izniniz olmadan indirmeniz durumu doğal olarak hakareti doğurmaktadır. Burada temel mantık egemenlik alametleri içerisinde yer alan bayrağın bir ülke sınırları içerisinde çekili halde olması onun tanınmış olduğunu göstermektedir. Bu suç tamamen bir ülke sınırları içerisinde yer alan ve gerekli ülkenin alameti olan bayrağı indirmek durumunda cereyan eder. Bu yüzden bir devletin resmen tanıdığı ve bile isteye bayrağını göne çekmiş ise bu bayrağa yapılacak her türlü hakaret suç unsuru taşımaktadır.

Yabancı Devlet Bayrağına Karşı Hakaret Suçu Hangi Kanununda Yer Alır?

suç

Yabancı devlet bayrağına karşı kötüleme suçu, bilindiği üzere neredeyse tüm ceza hukukunu kapsayan Türk Ceza Kanununda yer alır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 341. maddesinde belirtilen hususlar bu suça cezai işlem görevindedir.

Yabancı devlet bayrağına karşı nefret suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 341. maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir:

  1. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 341. maddesinin 1. fırkasında yer alan, Resmen çekili halde bulunan yabancı devlet bayrağı ya da diğer unsurları bile isteye tahkir eyleyen kişi için üç ay ile 1 yıl arasında hapis cezası istenmektedir.
  2. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 341. maddesinin 2. fırkasında yer alan, ilgili suçlarla alakalı kavuşturma ya da soruşturma durumu, bayrağına hakaret suçu işlenen devletin şikayeti durumunda gerçekleşmektedir.

Yabancı Devlet Bayrağına Karşı Hakaret Suçunun Unsurları Nelerdir?

Aslında bu suça gerekli yaptırımların uygulanmasın sebebi devletler arası ilişkileri korumaktır. Bu suçta akıllara gelmesi gereken olay, bağımsızlığı belirten bayrağın resmi olarak çekili bulunan yerden indirilmesi hadisesi gelmelidir. Bu durum da resmi bayrağın yakılması ya da bayrağın asılmaması durumları bu suç unsurunu doğurmamaktadır. Unutulmaması gereken resmi alametlerden biri olan resmi bayrağın devlet sınırları içerisinde herhangi bir yerde çekili olması gerekmektedir.

Yabancı Devlet Bayrağına Karşı Hakaret Suçu ile Görevli Mahkeme Hangisidir?

Yabancı devlet bayrağına karşı kötüleme suçu, tamamen ağır ceza mahkemesinin gözetimi altında yönetilmektedir.

Bir bilgi daha vermek gerekirse, bu suç için gerekirse kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı da verilebilir. Ayrıca kavuşturma durumunda ise basit yargılama usulü de uygulanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yalan Yere Yemin Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde yalan yere yemin suçu ve Yalan Yere Yemin Suçu ve Cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör