Vefat Eden Memurun Yakınlarına Ne Kadar Aylık Bağlanır?

Vefat eden memurun kızlarına, annesine ve babasına ne kadar maaş bağlanır? Bağlanması gereken maaşın oranı ve şartları nelerdir?

0
139
terk suçu

Vefat Eden Memurun Yakınlarına Ne Kadar Aylık Bağlanır?

Türkiye Cumhuriyetinde Devlet memuru olarak görev yapan bir kişi vefat eder ve gerisinde kızlarını ya da annesini bırakırsa ardındakilere hangi oranda maaş bağlanır? Bu soru genelde her memur çocuğunun sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Özellikle pandemi sürecini geride bıraktığımız bugünlerde de en çok sorulan sorular arasında yerini aldı. Peki, 5434 sayılı Kanuna tabi olan Devlet memurları görevleri başında ya da emeklilik hallerinde hayatlarını kaybederse hak sahipleri hangi oranda güvenlikleri sağlanmaktadır?

İlk olarak 5434 sayılı Kanuna göre hak sahipleri, 2008 yılının Ekim ayına kadar Devlet memurluğunda görev yapan (fahri imamlık, yedek subaylık vb. hizmetlerde olanlar) Emekli Sandığından işlem görmektedir.

İlgili kanuna göre çocuklarla birlikte anne ve baba ile eşleri dul olan kadınlar yetim kapsamına girerler.

Vefat eden memurun eşi:

Eşlerine aylık bağlanması için tek bir şart sunulur. Bu şartta bilindiği üzere eşinin dul olmasıdır. Bu durumda çalışıp çalışmadığına, aylığının olup olmadığına bakılmaksızın aylıkları bağlanır. Dulların aylık oranları, kendisi de memur ya da emekli ise %50 olarak belirlenir. Eğer değilse %75 oranında aylık bağlanır. Burada kıstas memur olup olmamasıdır. Esnaf emeklisi, esnaf ya da herhangi bir yer de çalışıyorsa %75 oranında maaş alırlar. Emekli ise bu oran %50’ye düşürülmüştür.

Vefat eden memurun çocukları:

vefat eden memurun

Vefat eden memurun çocukları ise, erkekse öğretimde 20 yaş, yüksek öğretimlerde 25 yaş şayet 18 yaşına kadarsa şartı aranmaksızın aylık alabilmektedirler. Kız ise, aynı şartların kriterleri aranır. Ancak burada önemli kriter okuyup okumadığına bakılmaz. Evlilik haline bakılır. Ancak eşi memur değilse bu maaşı alabilirler. Ama kız çocuk evlenir ya da memurluk hali söz konusu olursa bu aylıktan yararlanamaz.

Kız ya da erkek çocukları fark etmeksizin öğrenim gördükleri süre boyunca sigortalı bir işte çalışsalar dahi yetim aylıklarında bir kesinti söz konusu olmamaktadır.

Vefat eden memurun anne ve babası:

Vefat eden memurun annesi muhtaç ya da dul olma hallerinde aylığa bağlanırlar. Babası ise malul olma durumu ya da muhtaç olma durumuna bakılır. Hayatını kaybeden memurun babası 65 yaşında ise muhtaç olma kriteri aranmaktadır.

5434 sayılı Kanuna tabi olan memurun vefat etmesi durumunda görev süresi 5 ila 10 sene arasında ise kız çocuklarındaki şarlar farklılık gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Haksız Arama Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde asliye mahkemesi, haksız arama suçu cezası ve Haksız arama Suçu ile görevli mahkeme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör