Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu Ve Cezası Nedir?

Uyuşturucu madde ya da uyarıcı madde ticareti, Türk Ceza Kanununun 188. maddesinde yer alan fıkralardaki cezalara göre belirlenmektedir.

0
138
uyuşturucu madde

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu Nedir?

Uyuşturucu Madde, bilindiği üzere insan vücudunda direkmen bir etki yaratan ve vücut uzuvları başta olmak üzere beyin fonksiyonlarını yöneten ve bir uyuşukluğa neden olan maddedir. Bu tip uyuşturucu maddelerin satışlarını yapan ve piyasaya süren faillere cezai işlemlerde uygulanmaktadır. Uyuşturucu ticareti suçu, ilgili maddelerin imali, ihracı, ithali, ülke içinde satılmasını sağlamak, temine etmek, arz etmek, nakil etmek, sevke etmek, ticari amaç ile satılmak ve depolanmasını kabule etmek gibi durumlarda meydana gelmektedir. Eğer ilgili madde kokain, bazmorfin, morfin ya da eroin ise suçun ağrılık derecesi bir hayli arttırılmaktadır. Bu tip ürünler ile suç nitelikli bir şekilde işlenmiş oluyor.  Ancak diğer suçlarında yani bonzai, esrar vb. maddelerde aynı nitelikte değerlendirilmektedirler.

Uyuşturucu maddeleri ihraç ya da ithal eden kişilere verilen cezalar “ uyuşturucu kaçakçılığı suçu” adıyla teşkil edilmektedir.

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Uyarıcı madde ya da uyuşturucu madde imal ve ticaret suçları doğrudan doğruya Türk Ceza Kanununa bağlıdır. Türk Ceza Kanununun 88. maddesinde seçimlilik hareketli bir suç olarak tanımlanmaktadır.  Bu duruma göre uyarıcı ya da uyuşturucu madde ticareti aşağıda bulunan maddelerle cezalandırılmaktadır.

  1. Türk Ceza Kanununun 188. maddesinin 1. ve 2. fıkralarındaki cezalar uygun görülür. Ceza da: Uyarıcı madde ya da uyuşturucuyu ruhsatlı ya da ruhsatsız üreten kişi 20 seneden 30 seneye kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilir. Uyarıcı maddenin bir diğer ülkeye ithal edilmesi ile diğer ülkede hükmolunan ceza, Türkiye’de uyarıcı madde ihraç suçu dolayısı ile yargılama sonucu hükmolunan cezai işlem mahsup edilmektedir.
  2. Türk Ceza Kanununun 188. maddesinin 3. fıkrasındaki cezalar uygun görülür Uyarıcı madde ya da uyuşturucuyu ruhsatlı ya da ruhsatsız Türkiye’de satan, sevk, eden nakil ede vb. hallerde yer alan kişi 10 seneden az olmamak kaydı ile 20 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılmaktadır.
  3. Türk Ceza Kanununun 188. maddesinin 4. fıkrasındaki cezalar uygun görülür. Uyarıcı madde ya da uyuşturucu madde okul, hastane, yurt, ibadet hane vb. yerlerde işlenmesi durumunda 15 seneden az olmamak kaydıyla 30 bin güne kadar adli para cezası uygun görülmektedir.
  4. Türk Ceza Kanununun 188. maddesinin 3. Fıkrasındaki durumlar meydana gelirse ceza, yarı oranında arttırılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde hakkı olmayan yere tecavüz ve Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör