Türkiye İçin Koronavirüs Normalleşme Takvimi Belli Oldu

Ülkemizde koronavirüsten iyileşen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Son günlerde yapılan açıklamalarda da görüleceği üzere, iyileşen sayısı yeni vaka sayısını geçmekte. Virüsün yayılma hızının azalması sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı sonucunda normalleşme takvimi belirlendi. İşte detaylar...

0
253

Ülkemizde koronavirüsten iyileşen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Son günlerde yapılan açıklamalarda da görüleceği üzere, iyileşen sayısı yeni vaka sayısını geçmekte. Virüsün yayılma hızının azalması sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı sonucunda normalleşme takvimi belirlendi. İşte detaylar…

65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı İçin Sokağa Çıkma Yasağı Kademeli Olarak Kalkıyor

65 yaş üstü vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma yasağında esneklik sağlanacak. Sokağa çıkma yasağı olan günlerde saat 11:00 ile 15:00 arası 65 yaş üstü kesim, sosyal mesafeyi korumak kaydıyla sokağa çıkabilecek. Bu uygulama ilk olarak 10 Mayıs Pazar günü yapılacak.

20 yaş altı grubunda ise bu süreç iki kademe halinde işleyecek. 0-14 yaş grubu aralığı 13 Mayıs Çarşamba günü, 15 – 20 yaş grubu aralığı ise 15 Mayıs Cuma günü 11:00 – 15:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Genel anlamda uygulanan sokağa çıkma yasağı, Mayıs ayında devam edecek.

Şehirler İçin Giriş Çıkış Yasağı

Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde, bu gece yarısından itibaren giriş çıkışlar serbest olacak. Bu iller haricinde kalan büyükşehirler ile Zonguldak ili için ise 14 gün daha bu yasak devam edecek.

Berberler ve Kuaför Salonları Açılıyor

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi alanlar 11 Mayıs itibari ile açılacak ancak koltuk sayısının yarısı kadar müşteri alma, randevu sistemi ile çalışma gibi bazı kurallar uygulanacak.

Ticari Taksiler İçin Serbestlik

Belirli zaman dilimlerinde tek / çift şeklinde belirli plakalı taksilerin çalışması uygulaması da bugün itibariyle son buluyor. Ankara, İstanbul ve İzmir’de ticari taksiler bugünden itibaren yollara çıkabilecek.

Alışveriş Merkezleri (AVM) Açılacak.

Tam olarak hizmet verilmese de 11 Mayıs itibariyle AVM’ler açılacak ve ayakkabı, çanta, züccaciye, giyim eşyası vs. satılan iş yerleri hizmet açılacak ve çalışmaya başlayacak.

Hac İçin Henüz Net Bir Karar Yok

Koronavirüs pandemi tüm dünyada etkili olması nedeniyle bu konuda bu yıl yapılacak hac organizasyonları için Diyanet İşleri Başkanlığı’nca gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra karar verilecek.

Maske Satışları Yeniden Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde maske satmak yasaklanmış ve eczanelerce ücretsiz olarak dağıtılmaya başlanmıştı. Bazı aksaklıklar yaşanması nedeniyle, üst satış fiyatı (tavan fiyat) belirlenerek daha kolay ve hızlı temin edilebilmesi için yeniden maske satışına başlanacak.

Askerlik Hizmeti

Durdurulmuş olan askerlik faaliyetlerine yeniden başlanacak. Personel temini ve görevlendirmeye ilişkin faaliyetler 1 Haziran tarihi itibariyle başlayacak. Celp işlemleri için belirlenen tarih 5 Haziran olurken bedelli askerlik için 20 Haziran ‘da yeniden başvurular yapılabilecek.

Pandemi Hastanesi Olan Hastaneler Normalleşecek

Bazı hastaneler pandemi hastanesi olarak ilan edimişti. 1 Haziran’dan itibaren bu hastaneler hasta kabullerine başlayarak yavaş yavaş azaltılacak.

Eğitim ve Sınavlar

Askeri öğrenci sınavları 14 Haziran, Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 20 Haziran, üniversite sınavı ise 27 – 28 Haziran tarihlerine yapılacak. Üniversitelerin akademik takvime dönüş tarihleri ise 15 Haziran olarak belirlendi.

Adliyeler Yeniden Tam Zamanlı Olarak Çalışacak

Alınan önlemler kapsamında adliyelerde duruşmalar ertelenmiş, yargı süreleri, icra iflas takibi uygulamaları durdurulmuş, keşif ve diğer uygulamalara ara verilmişti. 15 Haziran itibariyle adliyeler yeniden normal sisteme dönerek çalışmaya başlayacak.

Belediyelerin Kredi İşlemleri

27 Mayıs itibariyle İller Bankası yeniden açılacak ve belediyeler ile ilgili kredi işlemlerinde düzenlemeler yapılabilecek.

Kabine toplantısı sonucunda alınan bu kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete sesleniş konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizde de hiçbir şey tam manasıyla eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Salgının daha ne kadar süreceği, hastalığa çare olacak ilaçların ne zaman bireylerin kullanımına sunulabileceği henüz belli değildir. Bunun için evet, normale döneceğiz, ama bu yeni bir normal olacaktır.”

Kabine toplantısı sonrası millete sesleniş konuşmasının tamamını izlemek için, tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı "Avukatlık Kanun Taslağı" İle İlgili Açıklama Yaptı başlıklı makalemizde Adalet Bakanlığı, avukatlık kanun taslağı ve kamuoyu yanıltma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör