Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyan Suçu ve Cezası Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan suçu, tahrik sonucu başlamaktadır. Burada önemli kıstan tahrik edilmesidir. Suç işlenmese de cezai işlem uygulanır.

0
219
Mala Zarar Verme Suçu Ve Cezası

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyan Suçu ve Cezası

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan suçu, anlaşılacağı üzere hükümete karşı silahlı bir girişimde bulunmaktan meydana gelir. İlgili suç genel olarak suça tahrik etme suçlarından da meydana gelmektedir. Bakıldığında darbe olarak adlanan ancak bir fiil silahlı bir biçimde Türkiye cumhuriyeti Hükümetine karşı isyan çıkarma durumunda işlenen suçtur. Darbedeki gibi bir lideri, yani azmettiricisi mevcuttur. Bir azmettirici ve peşine takılan onlarca belkide binlerce eli silahlı isyancı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan çıkarırsa Türk Ceza Kanununun 313. Maddesine göre yargılama işlemleri yapılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyan Suçunun Unsurları Nelerdir?

Temel olarak madde metinlerini kaynak alacağız. Maddelerde halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana teşvik etme suç olarak tanımlanmaktadır. Bilindiği üzere bu isyan tamamen Devletin otoritesini ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Yukarıda da vurguladığımız gibi ilgili suçun meydana gelebilmesi için “silahlı bir biçimde” meydana gelmesi önemlidir.

İlgili suçun meydana gelebilmesi için de tahrikin fiili olarak gerçekleşmesi de yeterlidir. İsyanın gerçekleşmesi bu durumda tamamen şart olarak kabul edilmez. Maddelerdeki ifadelere göre, yapılacak kışkırtmaların akabinde isyanın gerçekleşmesi durumunda bu isyana katılan ve organize edenlere verilecek cezalar gösterilmektedir.

Diğer maddelere göre de isyana katılmış, fiili olarak destek vermiş, hatta idare etmişlere de cezalar verilmektedir.

Maddelerde önemli bir hususta Türkiye Cumhuriyetinin savaş durumunda olmasından yararlanmakta vardır. Türkiye Cumhuriyeti savaş durumunda ise kişiler tahrik ve istekleriyle isyan çıkarırsa verilecek cezalarda ona göre belirlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyan Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyan suçunu işleyenler Türk Ceza Kanununa tabi edilir. Türk Ceza Kanununun 313. maddesinde yer alan fıkralara göre cezai işlem uygulanmaktadır. İşte cezalar:

  1. Türk Ceza Kanununun 313. maddesinin 1. fıkrasında yer alan bilgilere göre, tahrik edilmesi yeterlidir. Tam olarak halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı isyana tahrik edenlere on beş seneden yirmi seneye kadar hapis cezası verilir. İsyan gerçekleştiği durumda ise tahrikçiye yirmi seneden yirmi beş seneye kadar hapis cezası verilir.
  2. . Türk Ceza Kanununun 313. maddesinin 2. fıkrasında yer alan bilgilere göre isyanı idare eden kişilere cezalar verilir. İlgili suçun meydana gelmesinin ardından idare ede kişilere ağırlaştırılmış müebbet cezası verilir. İsyana katılan kişilere ise 6 seneden 10 seneye kadar cezalar uygun görülür.
  3. . Türk Ceza Kanununun 313. maddesinin 3. fıkrasında yer alan bilgilere göre, Devlet savaş halinde ise cezalar verilir. İlgili suç Devletin savaş halindeki bir anında ise isyancılara ağırlaştırılmış müebbet cezaları uygun görülür.

Bir önceki yazımız olan Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde belgede sahtecilik, cezası ve resmi belgede sahtecilik hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör