Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici mahkemesi para karşılığında ürünü zimmetine geçiren ile bu ürünü üreten firmalar arasında önemli bir bağı kuran mecralardır.

0
182

Tüketici Mahkemesi Nedir?

Tüketici, genel manada herhangi bir ürünü alan kişinin kamusal manada sembolik bir ismi olarak görülür. Tüketici olarak bahsedilen kişi genelde herhangi bir malı para karşılığında zimmetine geçiren kimsedir.  Tüketici mahkemesi ise genel manada para karşılığında ürünü zimmetine geçiren ile bu ürünü üreten firmalar arasında önemli bir bağı kuran mecralardır. Genel anlamda tüketici mahkemesi, tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik olan her türlü uygulamalardaki davalara bakmakla yükümlü hukuk mahkemesidir. İlgili mahkeme 6502 sayılı Kanunda yer alan 73. maddenin 1. fıkrasına göre, tüketici mahkemesi ve özel mahkeme niteliği taşıyan birinci derece mahkemelerdendir.

İlgili mahkemenin, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda yer alan görevlerle etki alanı belirlenmiştir. İlgili mahkemede dava açmaya yetkisi olan kişiler tüketicilerdir. Ayrıca tüketicilerin örgütleri ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da dava açan kurumlar arasında yerini almaktadır. İlgili mahkemede Bakanlık, tüketici örgütleri ve tüketiciler açtıkları davalardaki harçlardan muaf tutulmaktadır.

İlgili mahkemenin genel manada davalara bakacağı hukuk mahkemeleri de 3’e ayrılmaktadır. Bunlar:

tüketici mahkemesi

  1. Asliye hukuk mahkemeleri,
  2. Sulh hukuk mahkemeleri,
  3. Özel mahkemelerdir. Bu özel mahkemeler ise: “ Asliye ticaret mahkemeleri, Tüketici mahkemeleri, Asli Mahkemeler, İş mahkemeleri, Kadastro mahkemeleri, Fikri ve sınai haklar hukuk mahkemeleri vb. mahkemelerdir.

Sulh hukuk mahkemesi ve asliye hukuk mahkemesi özel durumdaki hukuk uyuşmazlığına bakılan temel görevli iki mahkemedir. Asliye hukuk mahkemeleri aslında genel mahkemeler arasında yer almaktadır. Bu doğrultu da asliye hukuk mahkemelerin görevleri asıldır. Sulh hukuk mahkemeleri ise görev bakımından istisna olarak görev yapar. Özel anlamda kanun hükmünde yer almayan ve açıkça sulh hukuk mahkemelerine de bırakılmayacak davalar asliye hukuk mahkemelerinde icra edilir. Kanunda belirtilen anlaşmazlık durumu gözlemleniyorsa mahkemelerin görevli olduğu ve uyuşmazlığın çözümüne direkmen etki edecek mahkemeler görevlendirilir. Tüketici mahkemeleri bilindiği üzere 6502 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile görev yaparlar. Hatta, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununun 73. maddenin 1. fıkrasına göre, tüketici mahkemesi ve özel mahkeme niteliği taşıyan birinci derece mahkemelerdendir. İlgili mahkeme genel anlamda belirli kişiler arasında çıkan uyuşmazlıklara bakmak için kurulan bir özel mahkemedir.

Bir önceki yazımız olan Trafik Güvenliği Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun cezası ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun taksirli duurmu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör