Tüketici Hakem Heyeti

0
115

Hepimiz günlük hayatımızı sürdürebilmek için bazı şeyleri tüketmek zorundayız. Bu tüketilen şeyler sadece gıda olarak düşünülse de aslında televizyon izlememizden tutun da bankayla olan ilişkimize kadar hepsinde farklı türde bir tüketim mevcuttur ve bizde tüketici konumunda yer almaktayız.

Ayrıca tüketici olmamızdan ötürü belli haklara ve standartlara sahibimiz. Bu standartları ve hakları belirlemek için bir tüketici hakem heyeti kurulmuştur. Aslında pek çoğumuz bu kurumun verdiği kararlardan ve sahip olduğumuz haklardan habersiz günlük yaşamımıza devam etmekteyiz. Tüketici hakem heyetinin kararlarının icrası bazı haklarımızın savunmasında büyük rol oynamıştır.

Örneğin şimdi dosya masrafsız kredi reklamlarını televizyonlarınızdan izlemektesiniz. Ancak bundan yaklaşık 2 yıl önce müşterilerden dosya masrafı kesilmekteydi. Fakat bu tüketici heyetinin kararlarına göre yapılmaması gereken bir uygulama. Eğer sizden dosya masrafı aldıysa dava açmanız mümkün. Ortalama 1200 tl civarında ki dosya masrafını tüketici hakem heyetine başvurarak geri almanız mümkün ancak daha fazla miktarda ödeme yapmış iseniz tüketici mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir.

Tüketici hakem heyetine başvuran ve başvurusu olumlu çıkan kişiler almış oldukları kararı icra dairelerine götürerek bankaya icra ilamı açabilir ve bunu tahsil edebilirler. Tüketiciler kendileri bu işlemi yapabildikleri gibi aynı zamanda avukatları vasıtasıyla da yapabilirler. Bir tüketici olarak her zaman sahip olduğumuz hakları bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Herkesi bilinçli tüketici olmak için davet etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Tapu İptali Ve Tescili Davaları başlıklı makalemizde Tapu İptali ve Tapu İptali Ve Tescili Davaları hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör