Tüketici Hakem Heyeti

0
101

Tüketici dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak yiyecekleri tüketen kişi gelse de aslında tüketici kavramı oldukça geniştir. Tüketicilik aynı zamanda günlük yaşamımızı sürdürmek için yaptığımız bütün şeyleri kapsamaktadır ve çok geniş kapsamlı bir kavramdır. Hepimiz tüketici olmamıza rağmen acaba kaçımız bu konu hakkında bilgi sahibiyiz ve kaçımız sahip olduğumuz hak ve özgürlükleri tam anlamıyla biliyor?

Son zamanlarda gittikçe gelişen bu tüketici hakları önceden oldukça kısıtlı sayıdaydı ve zaten hangi özgürlüklere sahip olduğumuz bilinmiyordu. Artık internet sayesinde de istediğimiz konuda ki haklarımızı öğrenebilmekteyiz ve ona göre hareket etmekteyiz. Tüketicilerin haklarını savunmak için bir tüketici hakem heyeti kurulmuştur. Bu merciinin bir üst kademesi ise tüketici mahkemeleridir. Büyük şehirlerde yer alan bu mahkemelerde daha çok büyük çaplı davalar görülmektedir.

İsmini çokça duyduğumuz tüketici hakem heyeti kararlarının icrası konusunu ise şu şekilde açıklamak mümkündür. Tüketici olarak bazı haklara sahipsiniz ve bu hakkınız bir kuruluş tarafından size verilmemiş ve sizler kandırılmaya çalışılmışsanız bu firmayı dava etme hakkına sahipsinizdir. Genel olarak düşük masraflı alacaklarınız olduğu zaman tüketici hakem heyeti vasıtasıyla bu sorununuz ortadan kaldırılmaktadır. Tüketici hakem heyetinin verdiği karar sizin lehinize olduğu takdirde icra dairelerine bu kararı götürerek o firmaya icra takibi yaptırabilir ve alacaklarınızı temin edebilirsiniz. Aslında tüketici hakem heyetinin kararlarının icrasının tam olarak açıklanması bu şekildedir.

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Tazminatı başlıklı makalemizde iş kazası ve İş Kazası Tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör