Trafik Kazası Tazminat Davası Nedir?

0
92

Trafik Kazası Tazminat davası nedir?Ülkemizde her yıl meydana gelen binlerce trafik kazası sonucunda, bir çok insanımız hayatını kaybetmektedir. Peki Hayatını kaybeden bu kişilerin desteğinden yoksun kalanlar ve yakınlarının hakları ve yapacakları nelerdir. Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Öncelikli olarak meydana gelen bir kaza sonucunda aracın sigorta şirketine müracaat edilir. Yani meydana gelen kaza neticesinde hasıl olan maddi talepler sigorta şirketinden talep edilir. Ancak; sigorta şirketinden yalnızca MADDİ ZARARLAR TALEP EDİLEBİLİR.
Peki, Kasko İle Zorunlu Sigorta Nedir ? Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz sadece zarar verdiği diğer aracın ya da kişinin zararını karşılar. Kaskonuz ise sizin zararınızın tamamını ve karşı tarafın kusuru ve teminat oranında zararını ödeyecektir. trafik kazası tazminat davası ?Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası ise kusurlu olan aracın zararını ödemez.

Zorunlu trafik sigortası yalnızca zarar gören karşı tarafın maddi zararlarını karşılar ancak Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında açık hükme bağlandığı üzere; meydana gelen trafik kazası sonucu araç sürücüsünün ölümü sonucunda, desteğinden yoksun kalanlar, zarar gören 3.kişi sıfatıyla sigorta şirketinden tazminat almaya hak kazanmaktadırlar. Mesela, başka bir araç olmadan tek taraflı yapılan bir kaza sonucu aracı kullananın vefat etmesi durumunda ne olacaktır? Normalde; zorunlu trafik sigortası sizin kusurlu olmanız durumunda karşı tarafın maddi zararını karşılar, sizin zararınızı karşılamaz. Trafik Kazası Tazminat davası nedir?Ancak; Yargıtay içtihatlarında, ölen sürücünün desteğinden yoksun kalan yakınlarının zarar gören 3. Kişi sıfatıyla değerlendirip, meydana gelen kaza neticesinde sigorta şirketine müracaat edilip tazminat alınabileceğini hükme bağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Tanıma Ve Tenfiz Davası başlıklı makalemizde Tanıma ve Tenfiz davası ve Tanıma ve Tenfiz davası nasıl ispatlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör