Trafik Kazası Tazminat Davası Nedir?

0
103

Maddi tazminatın yanı sıra kaza neticesinde mağdur olmuş kişi maruz kaldığı durum nedeni ile geçirmiş olduğu bir seri ameliyat, çekmiş olduğu acı ve sıkıntılar karşılığı olmak üzere manevi tazminat talebinde de bulunabilir. Manevi tazminat Borçlar Kanunu 56. maddede düzenlenmiştir. “Hakim, bir kimsenin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi durumunda, olayın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene uygun bir miktar paranın manevi olarak tazminat ödenmesine karar verebilir.

trafik kazası tazminat davası ? Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da manevi tazminat olarak uygun bir miktar paranın ödenmesine karar verilebilir.” hükmünü taşımaktadır.

Kazaya karışan aracın sürücüsünün aracın sahibi olmaması durumunda hukukumuzdaki kusursuz sorumluluk prensipleri doğrultusunda maddi ve manevi tazminat talepleri aynı zamanda araç sahibine de yönetilir. Ancak araç sahibinin ödediği tazminat bedelleri için kazaya karışan sürücüye rücu etme hakkı mevcuttur. Haksız fiil neticesinde maruz kalınmış zarar ile ilgili olarak 2 yıl içinde tazminat talebinde bulunulabilir. Ancak, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.

Trafik Kazası Tazminat davası nedir?Trafik kazasının ölümle sonuçlanması şüphesiz en trajik ve en istenmeyen durumdur. Ama ne yazık ki yaşamın acı gerçeklerindendir. Bu durumda trafik kazası neticesinde yaşamını yitiren kişinin mirasçıları maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilirler. Manevi tazminat talebi ile ilgili olarak yukarıda yaptığımız açıklamalara eklenecek başka bir husus bulunmamaktadır.

Ancak ölümlü trafik kazaları sonrasında maddi tazminat açısından “destekten yoksun kalma tazminatı” olarak değerlendirilen bir başka durum ortaya çıkmaktadır. Mirasçılardan ölen kişinin maddi desteğine muhtaç kişiler ölüm nedeni ile yoksun kaldıkları maddi kayıplarını talep ve dava edebilirler.
Maddi ve manevi tazminat bedellerinin belirlenmesinde:
• Uğranılan zararın niteliği,
• Kusur oranı,
• Zarara sebebiyet verenin mali ve içtimai durumu,
• Zarara uğrayanın mali ve içtimai durumu,
• Bilirkişilerin kusur ve hesaplamaya ilişkin raporları ve
• Hakimin takdiri

Bir önceki yazımız olan Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması Ve Tenfizi Davası başlıklı makalemizde Tenfiz Davası ve Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör