Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nedir?

Trafik kazası sonucu maddi ve manevi tazminat davası, araç sahiplerine, araç sürücüsüne, sigorta şirketlerine açılabilir.

0
106
tazminat davası

Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nedir?

Trafik kazası sonucu maddi ve manevi tazminat davası, motorlu araçların katıldığı ve sonucunda maddi ve manevi zararın oluştuğu durumdan medyana gelir. En az 1 motorlu aracın karıştığı ve sonucunda maddi ve manevi zararların oluştuğu kazalarda tazminat davaları açılır. Buradaki amaç zarar gören kişilerin ya da malların zararlarının karşılanmasını sağlamaktır. Trafik kazası sonucunda maddi ve manevi tazminat davası ilgili kazanın sorumlusuna açılır. Dava esnasında ilgili kazadan mal ya da bedenen zarar görmüş kişiler zararlarını bildirmek zorundalardır. Çünkü ilgili davanın açılması için herhangi bir zararın bulunması gerekmektedir.

Trafik kazası hasebiyle tazminata dönen davanın hukuki dayanakları vardır. Bu da trafik kazasının haksız fiil ile meydana gelmesidir. Trafik kazasızında hukuki niteliğinin haksız olmasının da tazminat miktarı gibi farklı sonuçlar meydana getirir.

Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Davası Kimler Açabilir?

tazminat davası

Herhangi bir yer de trafik kazası meydana geldi ve bir vatandaş yaralandı. Bu vatandaş bizzat trafik kazası sonucu maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Bu bağlamda çalışma hayatını etkileyecek işgücü kaybı, trafik kazası sonrası meydana gelen elem ve üzüntü hasebiyle tazminat davaları açabilir.

Trafik kazası sonucunda ağır bedensel sonuçlar meydana gelmişse, mağdurun annesi, babası, eşi ya da çocukları ilgili davayı açabilir. Bu durum Yargıtay uygulamalarınca, “yaralanan klişelerin uzuv kayıpları, ağır bedensel yaralanmalar ya da hayati fonksiyonların yerine getirilememesi” ifade edilir. Örnek vermek gerekirsek, trafik kazası sonucu göz kayıpları, bacak kayıplarını belirtebiliriz.

Trafik Kazası Sonucu Maddi ve Manevi Tazminat Davası Kimlere Açılır?

Trafik kazaları haksız fiil olarak kabul görülmektedir. Bunun için maddi ya da manevi tazminat davaları sorumlulara karşı açılmaktadır. Ancak faillerin dışında da bazı kişilere dava açılabilmektedir. Bu bağlamda dava açılacak kimseler aşağıdaki gibidir:

  1. Araç sürücüsüne: Trafik kazasına sebep olan araç sürücüsüne dava açılabilir.
  2. Araç sahibine: Araç sahipleri, araç işletenleri olarak kabul görüldükleri için tazminat davalarından nemalanabilirler.
  3. Araç işleteni: Araç işletenlerine de bu kapsamda dava açılabilir.
  4. Sigorta şirketlerine: Aracın İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortaları hangi sigorta şirketince yapılmışsa o sigorta şirketine de dava açılabilir.

Bir önceki yazımız olan Lisans KPSS Puanı İle Ön Lisans Alımlarına Başvuru yapılabilir Mi? başlıklı makalemizde lisans kpss, lisans kpss atama ve ön lisans kpss hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör