Trafik Güvenliği Tehlikeye Sokma Suçu ve Cezası Nedir?

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu, Türk Ceza Kanununun 179. maddesinde yer alan 2 fıkrada düzenlenmektedir.

0
200

Trafik Güvenliği Tehlikeye Sokma Suçu Nedir?

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu, bir başkasını yaşama özgürlüğü, hayatını yahut sağlığını malvarlığına zarar verecek ölçüde araç sürmesi ya da kazaya sebebiyet vermesiyle meydana gelir. Kısa bir anlatım ile, insanın hayatını tehlikeye atacak her türlü durum neredeyse bu suçu meydana getirir. Örnek olması hasebiyle, alkollü araç kullandığınız esnada kazaya sebebiyet verdiniz. Bu durumda birisinin canına ya da hayat sağlığına karşı bir durum cereyan ederse ilgili suç meydana gelmiş olur.

Karayolları trafik Kanununda yer alan bilgiler ışığında 1 promilin üstündeki alkollü kişiler, Türk Ceza Kanunundaki maddeye göre trafik güvenliğini tehlikeye sokar. Eğer 1 promilin üstünde alkollü kişi kazaya sebebiyet verir birini de öldürmeye kast ederse ilgili suç meydana gelir. Bu durumda Türk Ceza Kanununun 179 ile 180. maddelerinde yer alan cezalar uygulanır.

Türk Ceza Kanununun 179. maddesine göre trafiğin güvenliğini tehlikeye sokma suçu kasten işlenen suçlardandır. Bu sebepten ötürü alkollü araç sürmek kasıtlı olarak trafik güvenliğini tehlikeye sokar. Türk Ceza kanununun 180. maddesinde ise ilgili suç taksirli surette işlenir.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçunun Cezası Nedir?

trafik güvenliğini tehlikeye sokma

İlgili suç, Türk Ceza Kanununun 179. maddesinde yer alan 2 fıkrada düzenlenmektedir.

  1. Türk Ceza Kanununun 179. maddesinin 1. fıkrasında ilk cezası uygun görülür. Kara, hava, demir ya da hava yolları ulaşımındaki araçların insan hayatını, malvarlığını ya da sağlığını tehlikeye atabilecek durumda sevk ve idare ediliyorsa ilgili suç meydana gelir. Bu durumda insanların hayatını tehlikeye sokan kişiye 3 aydan 2 seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir. Şayet alkol ya da uyuşturucu kullanan kişi insan hayatını tehlikeye sokarsa aynı kanuna göre cezalandırılacaktır.
  2. Kara, hava, demir ya da hava yolları ulaşımını bir güven içinde konulan işaretlerin değişimi, kullanılmaz hale getirilmesi, konulduğu yerden başka bir yere konulma durumu, kalkış ya da iniş yolları üzerine bir şey koymak vb. durumlarla insan hayatını tehlikeye atan kişiye 1 seneden 6 seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.

İlgili suçun taksirli durumda işlenmesin cezası ise Türk Ceza Kanununun 180. maddesinde düzenlenmektedir.

  1. Kara, hava, demir ya da hava yollarındaki ulaşımda insan sağlığını, hayatını yahut malvarlığını taksirle tehlikeye atan kişiye 3 aydan 3 seneye kadar hapis cezası verilir.

Bir önceki yazımız olan Bedelsiz Senedi Kullanma Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Bedelsiz Senedi Kullanma Suçu Nedir?, Bedelsiz Senedi Kullanma Suçunun cezası Nedir? ve Bedelsiz Senedi kullanma Suçunun İspat Edilmesi Nasıldır? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör