Trafik Cezasına İnternetten Online İtiraz Etme

Trafik cezasına online itiraz edilip edilemediği sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Peki, trafik cezasına internetten itiraz edilir mi? İşte örnek dilekçe ve resimli anlatım ile tüm detaylar...

1
524

Trafik cezasına online itiraz edilip edilemediği her zaman sorulan sorular arasında yer alır. Bizzat ilgili kuruma gidilerek itiraz edilebilme hakkı bulunsa da buna ilişkin işlemler oldukça zor ve meşakkatlidir. Trafik cezasına internetten itiraz, herhangi bir şekilde fiziki olarak başvuru yapılmadan, online olarak da yapılabilmektedir. UYAP üzerinden trafik cezalarına itiraz edilebilmektedir.

UYAP Üzerinden Trafik Cezasına İtiraz Etme

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak da bilinmekte olan sistem ile internetten trafik cezasına itiraz hakkınızı kullanmanız mümkündür. Bunun için öncelikle elektronik veya mobil imzaya sahip olmanız, daha sonrasında ise bu imza ile UYAP Vatandaş Portal’a girişi yapabilmeniz gerekmektedir. Girişin başarılı bir şekilde yapılması halinde, yasal süreç olan 15 gün içerisinde cezaya itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Trafik cezasını itiraz etme işlemi Sulh Ceza Hakimliğine online olarak başvuru yapmanız ile gerçekleşiyor. Yapılan başvuru ile birlikte online olarak adınıza bir dilekçe düzenlenmiş oluyor ve itirazınız değerlendiriliyor. İtirazınızın değerlendirilerek size cevap verilmesi ise genelde 15 gün içerisinde gerçekleşiyor.

Hangi Durumlarda İtiraz Edebilirim?

Trafik cezasına itiraz etme hakkınız her durumda mevcuttur ancak hatalı olduğunuz bir durumda itiraz etmeniz size herhangi bir şey kazandırmayacaktır. İtiraz tamamen ücretsiz olarak yapılabilmektedir ancak yapmış olduğunuz itiraz sonucunda mahkemenin kararı sizi doğrular nitelikte olmaması durumunda mahkeme masrafları tarafınızdan tahsil edilecektir. Trafik cezasına itiraz etme hakkınızı bu sebeple şu başlıklar altında kullanmanız yararınıza olacaktır;

  • Trafik ihlali gerekçesi ile ceza uygulanması durumunda,
  • Radar ile ilgili her hangi bir uyarının bulunmaması halinde,
  • Delil bulunmayan bir cezanın uygulanması durumunda,
  • Yeteri otopark imkanı bulunmaması durumlarında.

Hangi Belgeleri Sunmam Gerekiyor?

Trafik cezasına nasıl itiraz edilir sorusunun yanıtlanması ile birlikte hangi evrakların mahkemeye sunulması gerektiği de oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Mahkemeye ilk olarak online veya fiziki olarak başvuru yapılması esnasında, hangi durum ile ilgili itirazınızın bulunduğu konusunda ayrıntılı bir dilekçe yazılması gerekiyor. Daha sonra bu dilekçe ekine ceza tutanağının bir örneği, araç ve ehliyet bilgilerinizin bulunduğu evraklar, iptal talebiniz ile ilgili delilinizin bulunması durumunda buna ait belgelerin itiraz dilekçesine ek olarak sunulması gerekiyor.

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği:

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği İndirmek İçin Tıklayın.

RESİMLİ ANLATIM:

Bir önceki yazımız olan Dolandırıcılık ve Nitelikli Dolandırıcılık Suçları, Şikayet Süreci ve Sonuç başlıklı makalemizde dolandırıcılık, dolandırıldım ve dolandırıldım ne yapmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] ancak bu çok daha zor ve uğraştırıcıdır. Devletin tanıdığı imkanlar sayesinde internet üzerinden dava dosyanızı inceleyerek güncel durumu kolayca takip […]