Terk Suçu ve Cezası Nedir?

Terk suçu, yaşlı bakıma muhtaç ya da yeni doğmuş bir bebeği kendi haline terk etme sonucu oluşan bir suçtur. Türk Ceza Kanununun 97. maddesine göre cezalandırılır.

0
310
terk suçu

Terk Suçu Nedir?

Terk suçu, hastalığı ya da yaşı gereği kendi hayatını idame ettiremeyecek vaziyette olan ve bu doğrultuda başkasının koruması ve yardımı altında hayatını geçirecek kimseler için bir nevi: “kendi haline terk edilmesi” dolayısıyla işlenen bir suç olarak tanımlanmaktadır. Burada örnekler ile anlatmak gerekirse, yeni doğmuş bir bebeğin daha annesine muhtaçken sokağa bırakılması bu suçu teşkil eder. Yaşlanmış ve bakıma muhtaç yaşlı insanların eve alınmaması’da bu suçu doğran etmenlerdir.  Kısaca, yardıma muhtaç kişilerin terk edilmesi bu durumu ortaya getiren etmenler arasında yer almaktadır

Terk Suçunun Unsurları Nelerdir?

Aslında terk suçları tamamıyla şu şekilde işlenir:

  1. Kanunda yer alan yükümlülüklerin ihlal edilmesi ile oluşan terk suçları,
  2. Sözleşmede yer alan yükümlülüklerin ihlal edilmesi ile oluşan terk suçları,

Çocuklarının yaşlı babaları ve annesini terk etmesi ya da Baba ve Annenin yeni doğan çocuklarını terk etmesi kanunda doğmuş olan (aile hukuku) ile özdeşleştirilerek terk edilmesi suçları bu suça neden olmaktadır. İlgili sözleşmede önemli bir noktada vardır. Yaşlı anne ve babası ya da yeni doğan bebeğini emanet edecek kişilerde bu suçu işler. Örnek Bakım görevlisi ya da dadılar bakıma muhtaç kişileri terk ederse bu suç işlenmiş oluyor.

Terk Suçunun Cezası Nedir?

terk suçu

Terk suçu işleyen bir bireye ne kadar ceza verilir? Burada iki kıstas vardır. Birisi yaşlı ve bakıma muhtaç olan aile bireyleri diğeri ise yeni doğmuş ve bakıma muhtaç olan bebektir. Bu doğrultuda:

  1. Türk Ceza Kanununun 97. maddesinin 1.fırkasında yer alan kıstaslara göre, yaşlı bakıma muhtaç ya da hastalığı nedeniyle kendi hayatını idame ettiremeyecek durumda olan ve bu doğrultuda korunmaya ve gözetime muhtaç olan kişileri kendi hallerine bırakıp terk edilirse, faillere 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.
  2. Türk Ceza Kanununun 97. maddesinin 2.fırkasında yer alan kıstaslara göre, terki gerçeklen birey hastalığa yakalanmış yaralanmış ya da ölmüş ise neticesi yani sonucu hasebiyle ağırlaştırılmış suç hükümleri uygulanmaktadır. Burada Türk Ceza Kanununun 97. maddesinin 1.fırkasında yer alan kıstaslarda, cami avlusuna bırakılan bir bebek çevre koşuları doğrultusunda öldüyse, fail Türk Ceza Kanununun87. maddesinin 4.fırkasında yer alan kıstaslara göre 12 yıldan 16 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilir. Eğer yeni doğan bebek bırakılır ve ölmezse faile Türk Ceza Kanununun 87. maddesinin 1.fırkasında yer alan kıstaslara göre 5 seneden az olmayacak şekilde ceza uygun görülmektedir.

Terk Suçuna Görevli Mahkeme Hangisidir?

Terk suçu işleyen failin akıbeti, asliye ceza mahkemelerince verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hakaret Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Hakaret Suçu ve Cezası Nedir?, Hakaret Suçunda Hangi Mahkeme Görevlidir? ve Hakaret Suçunu Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör