Tek Taraflı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

0
104

Tek taraflı boşanma davası ne kadar sürer sorusu oldukça merak edilmektedir. Tek taraflı boşanma davası aynı zamanda çekişmeli boşanma davasıdır. Ortada bir anlaşma hali söz konusu olmadığı için işlem oldukça uzayabilmektedir. Bu yüzden tek taraflı boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevabı 7-8 ay sürebilir şeklindedir.

Tek Taraflı Boşanma Olabilir Mi?

Evet, tek taraflı boşanma davası açılabilmektedir. Tek taraflı açılan boşanma davasına karşı taraf karşı dava açmaz ise anlaşmalı boşanma davası gibi görülebilmektedir. Ancak karşı taraf karşı dava açar ise çekişmeli boşanma davası olacaktır.

Tek taraflı boşanma davası açan kişinin boşanma gerekçesini çok iyi kanıtlaması ve elle tutulur mantıklı bir sebebe dayandırması gerekmektedir. Aksi takdirde boşanma davası reddedilir. Böyle durumlarda aynı gerekçe ile 3 yıl içinde boşanma davası açılması engellenmektedir.

Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Nasıl Olur?

Boşanma dilekçesi davanın neden açıldığını dair kısa bir izlenim sunmaktadır. Ayrıca boşanma dilekçesinde oldukça resmi bir dil kullanılmalıdır. Tek taraflı boşanma dilekçesini yazan taraf, kronolojik sıraya uygun bir biçimde evliliğinde boşanmaya sebep olan olayları anlatmalıdır. Boşanmaya sebep olacak olaylar; zina, şiddet, hakaret, evi terk etmek ve benzeri şeklindedir.

Boşanma Davası Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Boşanma davası iki türlü açılabilir. İlki tarafınıza açılan bir davaya karşı dava açmayarak açılmış olan davayı kabul ederek. İkincisi ise eşlerden birinin ikamet ettiği bölgede var olan Aile Mahkemesine gerekli evrak ve ücreti ödeyerek boşanma davası açmasıdır. Eğer ikamet edilen bölgede Aile Mahkemesi bulunmuyor ise Asliye Hukuk Mahkemesi vasıtası ile boşanma davası açılabilmektedir.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör