Tefecilik Suçu ve Cezası Nedir?

Tefecilik suçu, kazanç elde etmek maksadıyla kişiye ileri ki zamanda faizli olarak ödenecek bir borç para verme sonucu oluşan suçtur. Türk Ceza Kanuna göre cezalandırılır.

0
244
trafik kazası

Tefecilik Suçu ve Cezası Nedir?

Tefecilik, çok basit bir tabirle anlatmak gerekirse birine borç para vererek faiz alan kişiye verilen isimdir. Daha detaylı bir anlatıma gidelim. Tefeciler, kazanç elde etmek maksadıyla kişiye, “doğrudan doğruya ödünç para verme, kredi kartı ya da pos cihazlarından para çekme ya da senet kırma” işlemleri ile para veren kişilerdir. Tefecilik suçu da, “doğrudan ödünç para verme, senet kırdırma uya da kredi kartından para çektirme” gibi işlemlerin sonucu meydana gelen bir suçtur.  Aslında tefecilik suçu ekonomik suçlara da benzer. Sonuçta bir fail ile mağdur arasında bir ekonomik alışveriş söz konusudur.

Tefecilik yapma suçları Türk Ceza Kanununa göre cezaya kavuşturulur. Türk Ceza Kanununda “ Ekonomi, Ticaret ve Sanayiye ilişkin suçlar” kategorisinde düzenlenirler. Burada durum hem finansal hem de mali yani ekonomik yönden bir kişinin sömürülmesi durumu vardır.

Tefecilik Suçu 3 farklı şekilde işlenmektedir. İşte Tefecilik suçunun 3 farklı şekilde işlenmesi

  1. Doğrudan doğruya ödünç para verme sonucu tefecilik suçunun işlenmesi: Bir kişi kazanç sağlama maksadıyla ileriki tarihe faiz unsuru olarak geri ödeme üzerine kurduğu düzenek ile ödünç para vermeye denir. Bu durum tefecilik suçunun en önemli kolunu oluşturmaktadır.
  2. Senet ya da çek kırdırma durumunda tefecilik suçunun işlenmesi: kazanç elde etmek maksadıyla ileriki bir tarihe senet veya çek kırdırmaya verilen isimdir.
  3. Pos cihazı ile tefecilik sunun işlenmesi: Kazanç elde etmek maksadıyla kredi kartı postundan para çekmek suretiyle belirli bir meblağ komisyon alma durumunda cereyan etmektedir.

Tefecilik Suçunun Cezası Nedir?

suc-islemeye-tahrik

Tefecilik suçu, kazanç elde etmek maksadıyla bir kimseye, “ kredi kartı postu, doğrudan ödünç para verme ya da senet kırdırma” durumlarında meydana gelen suçtur.  İlgili Suç Türk Ceza Kanununun 241. maddesinde yer alan ifadelere göre şekillenmektedir.

  1. Türk Ceza Kanununun 241. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ödünç para verme durumunda cezai işlem uygulanır ifadesi bulunmaktadır. Kazanç elde etmek maksadıyla kişiye borç para veren kişilere iki senden beş seneye kadar hapis cezası uygun görülür. Ayrıca 5000 güne kadar da adli para cezası uygulanır.
  2. Türk Ceza Kanununun 242. maddesinin 1. Fıkrasında kişilere koruma hakkında verilir. Tefecilik suçunun işlenmesinin ardından kendi hakkına menfaat sağlanan tüzel kimseler hakkında da güvenlik tedbirleri uygulanmaktadır.

Tefecilik Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?

Tefecilik suçuna asliye ceza mahkemesi bakmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyan Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde hükümete karşı silahlı isyan suçu, isyan ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyan Suçu ve Cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör