Tazminat Davası Nasıl Açılır?

0
89

Sağ kurtulanlar ve hayatını kaybeden yakınlarının işverene dava açma hakkı var. Öncelikle sağ kurtulanlar işverene, SGK’nın karşılamadığı tedavi giderleri ve masrafları için maddi tazminat davası açabilir. Bunun yanında tedavi gördüğü süre boyunca kaza olmasaydı çalışmaya devam edeceği için bu süre için ücret alacakları çerçevesinde maddi tazminat davası da açması mümkün. Tazminat davası nasıl açılır? Maddi tazminat yanında bir de kişi doğrudan işverene manevi tazminat davası açabilir.

Konu kaza sonrası psikolojik travma olabileceği gibi sosyal ve davranışsal bozukluklar da olabilir. Manevi tazminat konusunda sağ kurtulanların hukuki destek almaları çok önemli. Tazminat davası nasıl açılır ? Kaza sonucu hayatını kaybeden maden işçilerimizin yakınları, işveren aleyhine destekten yoksunluk dolayısıyla tazminat davası açabilirler. Destekten yoksun kalma davalarında hâkim doğrudan geride kalanların durumuna göre karar veriyor. Tutarın hesaplanması teknik konu. Bunda da hukuki destek almaları gerekebilir.

Ancak önemli olan bu davaların en geç 10 yıl içerisinde açılması. 10 yıllık süre aşılırsa maddi ve manevi tazminat davalarının açılması zamanaşımına uğruyor. İşçinin, yaşadığı rahatsızlık yeniden iş bulmasına de engelse maddi tazminat davası açabilir. Örneğin yüzü zarar görmüş bir işçi, meslekte kazanma gücünü en az yüzde 10 oranında kaybetmemiştir. Tazminat davası nasıl açılır? Bu nedenle SGK’dan sürekli iş göremezlik geliri alamaz. Fakat bu rahatsızlığı nedeniyle iş bulmakta zorlanabilir. Bu durumdaki işçinin dava açma hakkı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tanıma ve Tenfiz Davası başlıklı makalemizde Tanıma Davası, Tanıma ve Tenfiz davası ve Tenfiz Davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör