Tapu İptali Ve Tescili Davaları

0
103

Her zaman adını duyduğumuz ve bazılarının karşılaştığı tapu işlemleri hukuki açıdan büyük önem taşımaktadır. Gayrimenkul değerlerin üstünüze alınması veya iptal edilmesi çok önemlidir. Tapu iptali ve tescili davaları genel olarak masraflı davalardır ve gerekli adımları ve yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir. tapusu olan ve bunu iptal ettirmek isteyenlerin merak ettiği tapu iptal davası nasıl açılır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

Öncelikle doğru yer ve kişiye dava açtığınızdan emin olmanız gerekmektedir. yanlış kişiye açılan davayla uğraşmanın hem fazla masrafı hem zaman kaybı hem de karşı tarafın size karşı dava açma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca kadastro müdürlüğüne giderek müracaat etmeniz gerekmektedir ve kadastro çalışanına pafta uygulaması yaptırmalısınız. Taşınmasın kimin adına kayıtlı olduğunu tespit ettikten sonra taşınmazın değerini dilekçede belirtmeniz gerekmektedir.

Tapu iptal ve tescil davaları asliye hukuk mahkemesine açılmalıdır. Bu davalar taşınmazın bulunduğu yerdeki mahkemeye açılması gerekmektedir. bu davalarda tanıkların dinlenmesi büyük önem taşıdığı için davayı açan kişi tanıkların isim soy isim adres ve bildiklerini mahkemeye bildirmesi gerekmektedir.

Bütün bu aşamalardan sonra karar bilir kişi tarafından tebliğ edilmektedir. Karar tebliğ edildikten sonraki bir hafta içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Buna ek olaraktan temyize gitme hakkınızda bulunmaktadır. Bunun içinde yasal süre içerisinde temyiz dilekçesi hazırlanıp yetkili mahkemeye verilmelidir. Çeşitli aşamaları bulunan tapu iptali için gerekli adımları uygulamanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tanıma Ve Tenfiz Davası başlıklı makalemizde Tanıma ve Tenfiz ve Tanıma ve Tenfiz davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör