Tapu İptal Davası

0
33

Tapu iptal davası nasıl açılır? Sorusunun cevabını merak edenler için öncelikle tapunun anlamından başlayarak gerekli adımları açıklayalım. Tapu bir mülkün kime ait olduğu gösteren resmi belgeye denmektedir. Tapu kütüğü ise Tapu’ya ve Tapu Senedi ’ne esas teşkil eden gayri­menkul üzerindeki hakların hallerini gösteren resmi si­cillere denmektedir.

Tapu iptal davası açmak isteyenlerde belli şartlar aranmaktadır bunlar arasında tapunun iptali için belli bir sebep gerekmektedir. Davayı açmak için ise taşınmazın bulunduğu asliye hukuk mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. tapunun iptalini isteyen kişiler tapuyu mahkemeye sunar ve sebebini söyler. Şahitler dinlenir. Keşif yapılır ve bilir kişi gerekli kararı verir.

Genellikle yüksek fiyatlarla açılan bu davaları açarken gerekli düzenlemeleri ve aşamaları yapmanız gerekmektedir. Aşamaları takip etmez ve işi bilmez iseniz haklı olsanız bile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden tapu iptali davası açacak kişilerin mutlaka bir avukat tutması gerekmektedir.

Tapu iptal davası açacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir başka konu ise bilir kişi şahitlerin konuşmasını dinlediği için dava açacak kişi şahitlerin adını adresini ve tanıklıklarını dilekçeye yazmalıdır. Bilirkişinin kararına büyük etki eden bu şahitlik olayını dava açacaklar dikkate almalıdır.

Daha önce söylediğim gibi genellikle miras olaylarında gördüğümüz bu tapu iptali davası için mutlaka bir avukat tutmanız gerekmektedir. Aksi takdirde siz haklı olsanız bile sahip olduğunuz mülk işi bilmediğinizden ötürü elinizden gidebilir.

Bir önceki yazımız olan Ceza Davası Temyiz başlıklı makalemizde Ceza Davası Temyiz ve Temyiz hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör