Tapu İptal Davası

0
105

Ülkemizde boşanma davalarıyla birlikte en çok görülen davalardan bir tanesi tapu iptal davasıdır. Tapu iptal davası genellikle ülkemizde miras bölüşmesinde sorun yaşayan kardeşler arasında açılmaktadır. Ne yazık ki bazı sebeplerden ötürü anlaşamayan kardeşler kendilerini mahkemede bulmaktadır. Çok nadir de olsa yanlışlıkla tapunun başka bir isme aynı isim benzerliğinden ötürü kaydolduğu ve bu yüzden iptal davası açıldığı olmaktadır ancak çoğu zaman miras meselesinden ötürü tapu iptal davası açılmaktadır.

Tapu iptal davası çok masraflı bir davadır ve açmadan önce gerekli belgelerinizi hazırlamalı gerekli adımları aşama aşama atmalısınız. Bu adımlar arasında tapu iptal davası açacak kişiler kime açtığını doğru belirtmelidir. Ayrıca kadasto müdürlüğüne giderek müracaat etmeniz gerekmektedir. ve kadastro çalışanına pafta uygulaması yapmalısınız. Bunun akabinde taşınmazın kime ait olduğunu belirterek değer biçmeli ve bunu dilekçeye yazmalısınız.

Tapu iptal davası açmak isteyen kişiler mülkiyetin bulunduğu asliye hukuk mahkemesinde dava açması gerekmektedir. bu davalarda tanıklar karar verilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden davayı açacak kişiler mutlaka tanıkların ad adres ve şahit oldukları olayları dilekçeye yazmaları gerekmektedir.

Dava sırasında hakim şahitlere değişik sorular sormaktadır ve şahitler tutarlı cevap vermelidir. Gerekli keşifi yapan bilir kişi raporunu hazırladıktan sonra kararı tebliğ etmektedir. Karar tebliğ edildikten 1 hafta içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Tapu iptali davası açacak kişiler kendilerine bir avukat tutmaları davanın kendi lehlerine işleyişi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Tazminatı başlıklı makalemizde iş kazası ve İş Kazası Tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör