Tanıma ve Tenfiz

0
98

Tanıma ve tenfiz kavramlarına baktığımız zaman tanıma yabancı ülkelerde verilen kararların ülkemizde verilen mahkemeler tarafından tanınmasına verilen isimdir. Tenfiz kavramı ise yabancı ülkelerde verilen kararın ülkemizde tenfiz yani icra edilebilmesi olanağıdır. Bazen tenfiz kararına gerek olmadan tanıma davaları da açılabilmektedir.

Bazı durumlarda yabancı ülkelerde verilen kararların Türkiye’de tenfiz edilmesine gerek duyulmamaktadır. Ancak bazen yabancı mahkemeler tarafından kesin hüküm ve kesin delil istenebilmektedir. Yurt dışına çıkan gurbetçi vatandaşlarımız bazen oradan eş bulabilmekte ve evlenebilmektedir. Orada evlendiğini Türkiye’ye tanıma ve tenfiz davası açmayan kişi ülkemize geldiği zaman evli gözükmemektedir ve burada evlilik yapabilmektedir.

Bununla birlikte tanıma ve tenfiz davaları boşanma durumunda daha büyük önem taşımaktadır çünkü ülkemizde veya yabancı ülkede evlendiği kişiyle daha sonra boşandığı zaman ve bu boşanma kararı tenfiz edilmediği takdirde tenfiz edilmeyen ülkede yeni bir evlilik yapamamaktadır çünkü evli gözükmektedir. Bu yüzden yurt dışında yaşayan kişiler bu konuya büyük önem vermelidir ve hukuki her işlemi anında bildirmelidirler.

Bu davalar kolay görülebildiği için zaman konusunda da sıkıntı çekmeyeceklerdir. Adli tatillerde bile görülebilen bu davalar sadece yurt dışında yaşayan kişilerin başvuracağı özel bir dava türüdür. Dava açmak isteyen kişiler ise ikametgahının olduğu yerdeki aile mahkemelerinde tanıma ve tenfiz davasını açabilir yaşadıkları ülkede yaptıkları hukuki işlemleri diğer devletlere bildirebilirler. İkametgahı yok ise herhangi 3 büyük ilden birini seçerek burada dava açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanımınızı Kolaylaştırın başlıklı makalemizde Kredi Kartı Borç Sorgulama, Kredi Kartı Borcunuzu Öğrenin ve Kredi Kartı Kullanımınızı Kolaylaştırın hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör