Tanıma ve Tenfiz Davası

0
107

Tanıma ve Tenfiz davası 5718 Sayılı MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU HAKKINDA KANUN ‘da düzenlenmiştir.Bu kanun içeriğinde Tanıma ve tenfiz davası şartları anlatılmıştır. Mahkeme kararları yanında hakem kararlarının da tanıma ve tenfizi mümkündür.

Yabancı bir ülke mahkemesi tarafından verilen karar sadece o ülkede geçerlidir.Yani bu karar diğer ülkede hüküm taşımaz.Bir ülkenin mahkemesi tarafından verilen bir kararın diğer ülkede hukuki geçerlilik kazanması için diğer ülke tarafından mahkemesi tarafından dava açılarak tanınması ve tenfiz edilmesi gerekmektedir. Örneğin Almanya Aile mahkemesi tarafından verilen bir Boşanma kararının Türkiye’de Aile mahkemesi tarafından tanınma tenfiz edilmesi, bu anlamda her türlü kararın tanınma tenfiz edimesi mümkündür.

Yabancı mahkemelerin verdiği kararların ülkemizde tenfiz (icra) edilebilmesi olanağının ( Nafaka Tazminat Velayet v.b.) yanında, Yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de Tenfizine gerek olmaksızın Sadece Tanıma Davasının da bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

•Bazı hallerde yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de tenfizine ihtiyaç olmamakla birlikte O Yabancı Mahkeme kararının Türkiye’de kesin hüküm, kesin delil olarak kullanılabilmesi veya yabancı mahkeme kararı ile Örneğin alınan boşanma kararı ile Türkiye’de idari bir işlem Tanıma yapılabilmesi istenebilir.Örneğin Yabancı boşanma kararı bakımından, bu kararın nüfus idaresine kaydı olarak verebiliriz.
•Türk Vatandaşlarımızın birbirleriyle evlenmeleri ya da bir Türk vatandaşının yabancı bir kimseyle gerek Türkiye’de resmi merciler önünde gerek Konsolosluk vasıtasıyla evlenmeleri neticesin de yurtdışına yerleşmeleri sonucu Yurtdışında yaşadıkları ileriki dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı boşanmaktadırlar.
•Bu kişiler Türkiye deki Nüfus kayıtlarında evli göründüğünden dolayı yurtdışında ki mahkemelerde boşanmış olsalar dahi Türkiye de evli gözükmektedir.
•Bu sebeplerle Türkiye’de evli gözüktüğü için Türkiye de tekrar evlenmeleri mümkün olmayacaktır.
• Tanıma ve Tenfiz davası Adli Tatilde de görülebilir davalardandır.
• Tanıma ve Tenfiz davasında Türkiye Cumhuriyeti ile Tanıma Tenfiz yapılacak mahkeme kararının verildiği ülke arasında hukuki anlaşma ve sözleşme olması esastır.

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Banka Dosya Masrafı, Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır ve Dosya Masrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör