Tanıma ve Tenfiz Davası

0
73

Bu makalemde, yurt dışında boşanmış bir kişinin Türkiye’de de boşanmış sayılması için yapması gereken işlemleri yani tanıma ve tenfiz davasını ulusal ve uluslararası mevzuat, içtihat ve doktrin üzerinden yapmış olduğum çalışmalarla anlatmış bulunmaktayım.

Yurtdışında boşanmış bir kişi Türkiye’de de boşanmış sayılır mı?

Yurtdışında boşanmış bir kişinin Türkiye’de boşanmış sayılması ancak bu konuda dava açmasıyla mümkündür. Yani yurtdışında boşanmış bir kişi Türk Mahkemelerinde Tanıma ve tenfiz davası açmadığı sürece Türkiye’de boşanmış sayılmaz ve nüfusta evli olarak gözükür. Tanıma, özetle kararın Türkiye’de geçerliliğinin kabulü; tenfiz ise kararın icra edilebilirliğini belirtmektedir.

Boşanmanın Türkiye’de geçerli olması için ne yapmak gerekir?

Yurtdışında hakkında boşanma kararı verilen kişinin Türkiye’de de boşanmış sayılabilmesi için yabancı mahkeme kararının tanınmasına yönelik Tanıma ve Tenfiz davası açılması gerekir. Bazı ülkelerde Belediyelerce veya Valilikçe boşanma kararı veriliyorsa da Türkiye’de geçerli bir boşanmanın yapılması yabancı ülke mahkemelerince verilmiş olan karara bağlıdır. Kararda ayrıca apostille şerhi bulunmalı ve kararın kesinleştiği tarih ayrı bir belgede (ki bu belgede de apostille şerhi olmalı) ya da kararda belirtilmelidir.

Tanıma ve Tenfiz davası hangi mahkemede ve nerede açılır?

Dava, davalının ikametgâhı mahkemesinde ikametgâhı yok ise Türkiye’de sakin olduğu yer mahkemesinde bu da yoksa Ankara, İstanbul, İzmir Aile Mahkemesi’nde (Aile Mahkemesi’ nin bulunmadığı durumda Aile Mahkemesi sıfatını haiz Asliye Hukuk Mahkemesi’nde) açılır.

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır ve Dosya Masrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör