Tanıma ve Tenfiz Davası

0
77

Tanıma 2675 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku hakkında Kanun’da düzenlenmiştir.Bu kanunun 42. maddesi uyarınca, tanıma davası; bir hukuk davasına ilişkin olarak yabancı bir mahkemece verilmiş ve verildiği mahkemenin tabi olduğu hukuk sistemi uyarınca kesinleşmiş olan mahkeme kararlarının Türkiye’de de “kesin delil” ve “kesin hüküm” teşkil etmesini sağlamaya yönelik bir davadır. Tanıma ve Tenfiz davası sonucunda, yabancı mahkemece verilmiş ve kesinleşmiş olan bir karar; aynen bir Türk Mahkemesince verilmiş gibi hüküm ve sonuç doğurur.

Tanıma ve tenfiz davası ise aynı yasanın 34.maddesinde düzenlenmiş olup, bir hukuk davasına ilişkin olarak yabancı bir mahkemeden verilen ve verildiği mahkemenin tabi olduğu hukuk sistemi uyarınca kesinleşmiş ve icra kabiliyetine sahip olan mahkeme kararlarının Türkiye’de de icra edilmesini sağlamaya yönelik bir davadır. Tenfiz davası sonucunda, yabancı mahkemece verilmiş, kesinleşmiş ve icra kabiliyetine sahip olan bir karar; Türk Mahkemesince verilmiş gibi hüküm ve sonuç doğurur

Tanıma ve Tenfiz davaları arasındaki fark nedir?

Tanıma davaları,yalnızca kesin delil ve kesin hüküm niteliği kazandırır,icra kabiliyeti yoktur.
Yani,boşanmışsanız,Türkiye’de de boşanmış olursunuz. Bu durum nüfus kütüğünüze işlenir.
Ancak,elinizdeki yabancı mahkemece verilmiş bulunan karar tazminatın veya nafakanın tahsilini de içeriyorsa,tanıma değil tenfiz davası açılması gerekir. Yani tenfiz davası,tanıma davasını da kapsar.Hem “kesin delil” “kesin hüküm” içerdiği gibi,icra kabiliyetini de barındırır.

Neden Tanıma ve Tenfiz gereklidir ?

Örneğin Almanya’da boşanmışsanız ve yeniden evlenmek gibi bir durumunuz mevcutsa,yeniden evlenme başvurusunda bulunduğunuzda Türkiye’deki nüfus kayıtlarında evli olduğunuz ortaya çıkacaktır.Bu durumda Alman mahkemesince verilmiş bulunan boşanma kararını Türkiye’de tanıma yolu ile kesin hükme dönüştürmeniz ve alacağınız mahkeme kararını nüfus kütüğüne kayıt ettirmeniz gerekecektir.
Veya elinizdeki mahkeme kararı bir paranın tahsiline ilişkin ise bunu icraya koyabilmeniz için tenfiz davası açmanız zorunlu ve gereklidir. Aksi takdirde icra takip işlemi yaptıramazsınız.

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır ve Dosya Masrafı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör