Tanıma ve Tenfiz Davası

0
69

A. Tanıma nedir?

Yabancı bir mahkeme kararının Türk Mahkemeleri tarafından tanınmasıdır. Kesin hüküm anlamına gelir. Tanınmayan veya tanınmaya ehil olmayan yabancı bir mahkeme kararı, bir mahkeme ilamı olarak her hangi bir hukuki etkiye sahip değildir. Tanıma icra değil o ilamdan kesin delil veya kesin hüküm olarak yararlanma durumu vardır. Tanıma, 5718 sayılı MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU HAKKINDA KANUN’un 58. ve devamı maddelerinde yer almaktadır.

B. Tenfiz Nedir?:

Yabancı bir mahkeme kararının tenfizi ise onun icra edilebilirliği demektir. Yani ilamın yerine getirilmesi, Türk hukukunda uygulanması ile ilgilidir. Tenfiz, 5718 sayılı MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU HAKKINDA KANUN’un 50. ve devamı maddelerinde yer almaktadır.

C. Tanıma ve tenfiz davası nın arasındaki fark ve şartları 5718 Sayılı kanunun 54. Maddesinde yer alan tenfiz şartları tanımada aranmaz.

Görevli ve Yetkili Mahkeme (MÖHUK 51. Md)

Tanıma ve Tenfiz davası yetkili mahkeme Davalının ikametgahı (Nüfusa kayıtlı olunan yer ikametgaha karine olarak kabul edilmektedir.) ; Türkiye’de ikametgahı yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, bu dahi yoksa Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir. (Bu üç ilden istediği birinde açılabilir.) Davacının Türkiye’de ikametgahı yoksa teminat göstermesi gerekmektedir. Teminat miktarını hakim takdir edecektir. Ancak karşılıklılık anlaşmasında bu konuda muafiyet varsa teminat şartı aranmaz.
Görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. (Aile mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir.)

Bir önceki yazımız olan Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır başlıklı makalemizde Banka Dosya Masrafı ve Banka Dosya Masrafı Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör