Tanıma Ve Tenfiz Davası

0
78

Adını duyduğunuz ancak tam bilgi sahibi olmadığınız tanıma ve tenfiz kavramını şu şekilde açıklayabiliriz. halk arasında gurbetçi olarak da bilinen yurt dışında yaşayan vatandaşlar gerek iş gerekse eğitim için yurt dışına çıkmaktadır ve artık orada yaşamaktadır. Günlük yaşamlarını orada sürdüren vatandaşlar bazen orada evlilik bile yapmaktadır. Vatandaşlar yaşadığı ülkede bazı hukuki işlemler gerçekleştirmek zorunda olmaktadır. Verilen bu kararların Türkiye’de uygulanması için tanıma ve tenfiz davaları açılmalıdır.

Bu davalardaki tanınma yabancı ülkelerde verilen kararların tanınmasına verilen işlemdir. Tenfiz ise kararın icra edilebilirliğidir, ilamın yerine getirile bilirliğidir. Tanıma ve tenfiz davaları mutlaka usulüne göre görülmelidir. Aslında dava basit bir usule göre görülmektedir. Bu davalar adli tatillerde bile görülebilmektedir. Davacının Türkiye’de ikametgahı yok ise teminat göstermek zorundadır ve bu teminat hakim tarafından belirlenmektedir. Yetkili mahkemenin yeri ise kişinin ikametgahının olduğu yerdeki mahkemedir. Görevli mahkeme ise Aile mahkemesidir.

Kısaca şöyle açıklamak gerekirse bu davalar yurt dışında yaşayan kişilerin açması gereken bir davadır ve kolaylıkla açılabilir. Dava deyince aslında aklımıza kötü şeyler gelse de gerekli bilgilerin verilmesi de bu dava ile yapılmaktadır. Yurt dışında yaşıyor iseniz ve hukuki bir işleminiz varsa doğal olarak bunun Türkiye tarafından da bilinmesi gerekmektedir.  Eğer hukuksal işleminiz varsa hukuki işleminize göre uygulanan prosedürleri okuyup ona göre adımlar atmanız gerekmektedir. Bir avukat tutarak bu konuyla ilgilenmesini de sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Tazminatı başlıklı makalemizde Borçlar Kanunu, iş kazası ve İş Kazası Tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör