Sulh Hukuk Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir?

Sulh hukuk mahkemesi nedir? Sulh hukuk mahkemeleri hangi görevlerde bulunurlar? Sulh hukuk mahkemeleri hangi davalara bakmakla yükümlülerdir?

0
537

Sulh hukuk mahkemeleri, belli başlı kendisine özel hukuk davalarına bakmakla yükümlü olan ve asliye mahkemeleriyle birlikte teşkil edilmiş iki özel mahkemeden biridir. Sulh hukuk mahkemelerini diğer mahkemelerden ayıran özelliği ise tek hakimli bir dereceye sahip olmasıdır. Ayrıca yargı çevrelerinde yani adliyelerde kesinlikle kurulmasına gerek duyulan bir mahkeme niteliği taşımaktadır. Burada şu çok önemlidir. Özel hukukta uyuşmazlıkları yargılamada 3 mahkeme unsuru teşkil edilmiştir. Bunlar sırasıyla: Asliye hukuk mahkemeleri, Sulh hukuk mahkemeleri ve akabinde özel mahkemelerden müteşekkildir. Özel mahkemeler ise bilindiği gibi: Tüketici mahkemeleri, Aile mahkemeleri, asliye ticaret mahkemeleri, Kadastro mahkemeleri, İş mahkemeleri vb. Mahkemelerden oluşmaktadır. Bu bilgiyi vermemizin amacı ise Asliye mahkemesi ile birlikte Sulh hukuk mahkemelerin görevlerini daha anlayabileceğinizi düşündük. Çünkü Asliye hukuk mahkemesi ve Sulh hukuk mahkemeleri özel hukukla bağdaşmayan görevlere bakan iki mahkemedir. Aslında Sulh hukuk mahkemelerin bakamayacağı durumlara Asliye mahkemeleri bakmaktadır.

Sulh Hukuk Mahkemelerinin Görevleri Nelerdir?

suç

Sulh hukuk mahkemelerinin görevlerini 6100 sayılı Hukuk Mahkeme Kanunlarının ve 7036 sayılı İş Mahkemesi Kanununun ilgili maddelerinde arayacağız. Sulh Mahkemeleri aşağıda belirteceğimiz uyuşmazlıklara bakarlar. İşte Sulh Mahkemelerinin Görevleri:

 1. Arabuluculuk yaparken sonuç itibarin de oluşturulan anlaşma belgelerine icra edilecek şerhinin verilmesi,
 2. 7036 sayılı Kanunun 3. maddesinin 9. fırkasında belirtilen, Arabuluculuk bürolarının yetkilerine verilecek itiraz haklarının doğrultusunda karar vermek.
 3. Taşınabilir ya da taşınamaz hakların ve malların ortaklığının giderilmesine ya da paylaştırılmasına ilişkin davalar,
 4. Taşınır ya da taşınamaz hakların ya da malların kullanımda bulunmasına ya da korunmasına bağlı olan davalar.
 5. 6100 sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununun ve diğer kanunlar nezdinde, sulh hukuk mahkemeleri ve sulh hukuk mahkemelerinde görev alan hakimlerin görevlendirdiği davalar,
 6. 9.6.1932 tarihinde alınan ve 2004 yılında 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu gereğince icra yoluyla tahsil edilmesine yönelik olarak verilen hükümlerin davalarına bakarlar. Kira ilişkilerinden doğacak olan kira davalarına bakarlar, Bununla birlikte tüm anlaşılmaz denen davalara bakmakla görevlidirler.

Sulh Ceza Mahkemelerin Bakmakla Yükümlü Oldukları Davalar Hangileridir?

 1. Mirasçılık durumunda olan belgelerin iptal edilmesi,
 2. Miras yolunun reddedilmesi davaları,
 3. Kiralananın tahliye edilmesi davaları,
 4. Kat mülkiyetinden doğan davalar,
 5. Kayyım atanmasına ilişkin ya da kayyımlık ile ilgili davalar,
 6. Vasi ataması ve Vasinin görevlerinden çekilmesiyle ilişkili davalar.
 7. Çocuk mallarının korunmasıyla ilişkili davalar.
 8. Vasiyetnamelerin açılmasıyla ilişkili davalar.

Bir önceki yazımız olan Asliye Ceza Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Asliye ceza mahkemesi ve Asliye Ceza Mahkemesi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör