Suçu Bildirmeme Suçu ve Cezası Nedir?

Suçu bildirmeme suçu, bilindiği üzere bir suçun işlendiğini görüp, yetkili mevki ve makama bildirilmemesi durumunda meydana gelen suçtur.

0
202
suça iştirak suçu

Suçu Bildirmeme Suçu Nedir?

Suçu bildirmeme suçu bilindiği üzere, işlenmiş ya da işlenmekte olan bir suçun yetkili makamlara bildirilmemesi durumundan meydana gelmektedir. Burada haber edilmemesi unsuru göz edilmektedir. İlgili suç tam anlamıyla adliyeye karşı işlenen suçlar kategorisinde yer almaktadır. Bu suçlar Türk Ceza Kanununun 278 ile 280 maddelerinde yer alan unsurlarla düzenlenmektedir.

İlgili suç, daha fazla bir cezayı gerektirecek ya da temel unsur edinecek nitelikli hallerde işleniyorsa aşağıdaki üç madde ile düzenlenir.

  1. Türk Ceza Kanununun 278. maddesinde yer alan herhangi bir kişinin işleyeceği basit suçlar,
  2. Türk Ceza Kanununun 279. maddesinde yer alan kamu görevlilerine bilgi vermeme suçu,
  3. Türk Ceza Kanununun 280. maddesinde yer alan Sağlık personellerinin suçu bildirmemesi olarak düzenlenmektedir.

Suçu Bildirmeme Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Suç bildirmeme suçunun cezası Türk Ceza Kanununa göre belirlenmektedir. Suçu bildirmeme suçunun teşkil edeceği ceza ise şu şekildedir:

  1. Türk Ceza Kanununun 278. maddesinin 1. fıkrasında yer alan yetkili makamlara bildirmeme suçu iş teşkilidir. İlgili suç, işlenmek ise ve bu durum yetkili makam ve mevkilere bildirilmiyorsa kişiye cezalar uygun görülür. Bu cezalar bir sene hapis cezası ile sınırlandırılmaktadır.
  2. Türk Ceza Kanununun 278. maddesinin 2. fıkrasında yer alan, Halen mümkün olan bir suçun cezasını ihtiva eder. Yani, İşlenmiş olan ya da sebebiyeti neticesinde sınırlı ve halen işleniyor olan suçu makam ve mevkilere bildirmemek ile meydana gelen suçtur. İlgili suç için de kişi 1 senelik hapis cezasına mahkum edilir.
  3. Türk Ceza Kanununun 278. maddesinin 3. fıkrasında yer alan bilgilere göre ilgili suçun cezası düşürülür. Bu durum için mağdur 15 yaşını geçmemiş, ruhsal ya da bedensel bakımdan engelli ise ya da hamilelik hasebiyle kendini savunacak birisi ise yukarıda verilen ceza oranı yarı oranında düşürülmektedir.
  4. Türk Ceza Kanununun 279. maddesinin 1. fıkrasında yer alan kamu adına işlenilen suçu bilgi vermeme durumda da cezai işlem yapılır. Burada kıtsan görevi mahiyetinde öğrenip yetkililere bildirmeyen Kamu görevlisini ihtiva eder. Burada verilecek ceza 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezasıdır.
  5. Türk Ceza Kanununun 279. maddesinin 2. fıkrasında yer alan farklı bir durumda da cezai işlem uygulanır. Ceza, adli kolluk görevlileri suçu beyan etmezse ceza yarı oranında düşürülür.

Suçu Bildirmeme Suçu İçin Görevli Mahkeme hangisidir?

İlgili suç için görevli mahkeme tamamen asliye ceza mahkemesidir.

Bir önceki yazımız olan Ayasofya’da ilk namaz bugün kılınacak başlıklı makalemizde ayasofya, ayasofya ibadete açıldı ve ayasofyada ilk namaz hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör