Suçta Tekerrür ve Mükerrirlere Özgü İnfaz

Önceden işlenen suçlardan ötürü verilen tekerrür cezaları nedir? Cezalar kimlere uygulanır, kimlere uygulanmaz? Hangi ceza kanununa tabidir?

0
267
tekerrür

Suçta tekerrür ve mükerrirlere özgü infaz, niteliğini anlatmamız için bilmemiz gereken bir kelime var. O da tekerrür kelimenin ne anlama geldiğidir. Tekerrür aslında Arapça bir kelime olup kökünün TKR’ harfleridir. TKR aslında tekrar anlamına gelir. Tekerrür ise bir şeyin tekrar edilmesi anlamına gelir. Suçta tekerrür ise bir suçun cezası kesinleşmiş ya da belirlenmiş ve belirli bir süre ceza almış kişinin, aynı suçu tekrardan işlemesi sonucu oluşan bir durumdur. Suçta tekerrüre ait hükümlerin uygulanacağı suçlu, “Mükerrirlere özgü infaz rejimi” alanında suçu belirlenir.

Suçta tekerrür eden suçluya ikinci kez verilecek ceza kesin surette caydırıcı olmalıdır. Bunun için Türk Ceza Kanununun 58. maddesinde yer alan cezalar devreye girer.

Önceden işlenen suçlardan ötürü verilen suçta tekerrür cezaları:

suç

  1. Beş yıldan fazla bir zamanla hapis cezasına çarptırılma hallerinde, cezanın infaz edileceği tarihten itibaren beş yıl,
  2. Beş yıl ya da daha az bir süre ile infaz edilme ya da adli para cezasına çarptırılma durumunda, cezanın infaz edileceği tarihten itibaren, geçtikten sonra fail olarak işlenilen suçlar dolayısı ile uygulanmaz!
  3. Suçun tekerrür etmesi durumundan sonra kanun maddeleri gereğince hapis ya da adli para cezası uygun görülmüşse, suçluya kesin surette hapis cezası verilir.
  4. Suçu tekerrür etme halinde uygulanan hüküm cezası, mükerrire özgü infaz rejimine göre çektirilmektedir. Bununla birlikte mükerrir hakkında verilen cezasın ardından denetimli serbestlik dahi uygulanır.

Önceden işlenen suçlardan ötürü verilen suçta tekerrür cezaları kime uygulanmaz?

Türk Ceza Kanununun 58.maddesindeki açıklamada: “Filili olarak işlenilen suç sırasında 18 yaşını doldurmamış kişiler, işledikleri suç doğrultusunda tekerrür hükümlerin kesin olarak uygulanmaz!” ifadeleri yer alır.

Tekerrür ve Mükerrirlere Özgü İnfaz Kanununun 108. Maddesinde de şu yargılarla yer alır.

Suça tekerrür halinde infaz rejim hükümleri uygulandığı belirtmiştik. 5275 sayılı İnfaz Kanununun 108. Maddesine göre:

1.Ağırlaştırılmış müebbet hapislerinin otuz dokuz yılı,

2.Müebbet hapis cezalarının otuz üç yılları,

3.Süreli hapis cezalarının 2/3’ü İnfaz kurumları tarafından iyi hal olarak belirtilmesi durumlarında, koşullu salıverimlerden yararlanılabilir.

4.Ancak ikinci kez tekerrür hükümleri halinde ise hükümlü koşullu salıverim uygulanmaz!

Bir önceki yazımız olan Bölge İdare Mahkemesi Nedir, Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde bölge idare mahkeme, bölge idare mahkemesi ve bölge idare mahkemesi görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör