Suça İştirak Suçu Nedir?

Suça iştirak suçu, herhangi bir suçun işlenmeye karar alınmasının ardından fikir birliğine dayalı olan bir suçtur. İşte detaylar sizlerle.

0
205
suça iştirak suçu

Suça İştirak Suçu Nedir?

Türk Ceza Hukukunda suça iştirak suçu, herhangi bir suçun işlenmeye karar alınmasının ardından fikir birliğine dayalı olan bir suçtur. İlgili suç Türk Ceza Kanununun 37. maddesinde yer alan birlilerle düzenlenmektedir. Genel itibariyle tek kişi tarafından işlenmesi muhtemel bir suçun anlaşma dolayısıyla birden fazla kişi tarafından ortak halde işlenmesi durumudur. İlgili suçun bir kıstası bulunmaktadır. İlgili suç kasıtlı olarak işlendiğinde suça iştirak durumu gerçekleşmektedir. Ancak taksirle işlenen suçlar genel itibariyle ilgili suçu meydana getirmemektedir. Çünkü taksirle işlenen suçlarda herkes kendi işlediği suç oranında suçlu görünmektedir.

Suça iştirak suçunda şeriklik ve faillik kavramları bulunmaktadır. Faillik durumu, kanunu durumlarda fiile uygun halde icra edilmesiyle doğrudan sorumlu olduğu durumdur. Bu durumun karşıtı olarak şeriklik durumu ise sorumluluğu doğrudan değildir.

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 38 ve 39. maddelerinde düzenlenen müşterek faillik ve dolaylı faillik durumları ikiye ayrılmaktadır. Bu suç ilgili kanundaki 37. maddesinin 1. fıkrası ve 2. fıkrasında şu durumlarla anlatılır.

yağma suçu

  1. Müşterek faillik durumu ile suça iştirak suçu: İlgili durum Türk Ceza Kanununun 37. maddesinin 1. fıkrasında bulunan durum ile anlatılır. İlgili durum bu fıkraya göre ilgili duruma katılan faillerin eylemlerinin zorunlu katkılarından vücut bulan bir eylemdir. İlgili suçtaki kilit noktalardan biri fiil üzerindeki müşterek hakimiyet durumudur. Örnek verecek olursak hırsızlık suçunu işleyecek iki kişi anlaştığını varsayalım. Bu durumda bir kişi hırsızlığı işler ve diğeri gözcü olarak kalırsa bu durumda ilgili suç meydana gelir. Burada her iki kişi de işlediği suç kadar ceza alır.
  2. Dolaylı Faillik sureti ile iştirak suçu: İlgili durum Türk Ceza Kanununun 37. maddesinin 2. fıkrasında bulunan durum ile anlatılır. Dolaylı faillik,  bir kişin diğer bir kişiyi araç olarak kullanması durumunda oluşur. Dolaylı fail asıl fail gibi cezalandırılır. Örnek vermek gerekirse yaşı uygun olmayan bir çocuğa kasten adam öldürten kişi de suçu işleyen kadar ceza alır.

Suça azmettirme suçunun cezası Türk Ceza Kanununun 38. maddesinde yer alan hükümlerle cezaya bağlanır.

Suça yardım etme suçunun cezası ise Türk Ceza Kanununun 39. maddesinde yer alan hükümelrle cezaya bağlanır.

 

Bir önceki yazımız olan Haberleşmenin Engellenmesi Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde haberleşmenin engellenmesi, haberleşmenin engellenmesi suçu nedir ve haberleşmenin engellenmesi suçunun cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör