Suç Uydurma Suçu ve Cezası Nedir?

Suç uydurma suçu, kişinin suçu işlememiş olmasına rağmen suçu işlenmiş gibi göstermesi üzerine oluşan bir suçtur. Türk Ceza Kanunu ilgili suçu cezaya bağlar.

0
195
tekerrür

Suç Uydurma Suçu Nedir?

Suç uydurma suçu, aslında isminden de anlaşılacağı gibi işlenmemiş bir suçu işlenmiş gibi belirtme suçudur. İşlenmemiş bir suçun işlenilmiş gibi gösterilmesinin ardından adliye mahkemesini meşgule etmekten fazla bir şey değildir. Aslında bu suç tamamen soyut tehlikeye sebep olan bir suçtur.  Çünkü suç işlenilmiş gibi gösterilmiştir. Somut bir delin de yoktur.

İlgili suç 2 şekilde işlenebilmektedir. Bunlar:

  1. Suçu uyduran kişi, polis, jandarma vb. kolluk kuvvetlerine giderek suç duyurusunda bulunur. Burada ihbar söz konusudur. İhbar halinde suç uydurulduğu anlaşılırsa ilgili suç meydana gelir. İlgili suçun şekilsel özelliği de “şekil suç uydurma” olarak bilinmektedir. Çünkü burada delillerle bir ihbar söz konusu olmadığı için şekilsel olarak işlendiği bilinir.
  2. Kişi, eğer suçu delil ve emareleri ile birlikte soruşturma yapılması halinde işliyorsa, ilgili suç tekrar devreye girer. İlgili suçun bu durumunda ise “ maddi suç uydurma” örneği karşımıza çıkmaktadır. Diğer suçtan farklı olarak burada somut bir delil bulunmaktadır.  Örnek vermek gerekirse, kişi hırsızlık suçunu beyan ediyor. Bunun için delil olarak kapısının kırıldığını gösteriyor. Bu durumda ilgili suç meydana gelir.

Suç Uydurma Suçunun İftira Suçu İle Arasındaki Farkı

Bilindiği üzere iftira suçu isnat eden kişinin illaki fiili suçu işlemesi şartı konulmamıştır. Örnek vermek gerekirse, bilindiği üzere bazı esnaflar mallarını atmak için kaldırımlara ürünlerini yerleştirirler. Bundan rahatsız olan ve geçişlerin engellendiğini düşünen halkta bunu şikayet eder. Bu durumda para cezasına çarptırılır. İşte bu durumda iftira suçu meydana gelir. Ancak burada bura da kişinin suçu işlediği sadece iddia edilmekte olduğundan arasındaki fark belirgindir.

Suç Uydurma Suçunun Cezası Nedir?

agir-ceza-mahkemesi

Suç uydurma suçu, kişinin suçu işlememiş olmasına rağmen suçu işlenmiş gibi göstermesi üzerine oluşan bir suçtur. İlgili Suç Türk Ceza Kanununa göre cezalandırılmaktadır. İlgili Suçun cezası ise şu şekildedir:

İlgili Suç, Türk Ceza Kanununun 271. maddesinde yer alan unsurlara göre cezalandırılır. İşlenmediği bildiği halde suçu işlenmiş olarak yetkili mecralara ihbar etmek üzerine oluşan suç, delil ya da emarelerinin soruşturma yapılabilmesini sağlayabilecek şekilde suç uyduran kişiye tamı tamına üç seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.

Suç Uydurma Suçu Hangi Mahkemede Sonuçlanır?

İlgili suç için, yargılamalar tamamen asliye ceza mahkemesinde yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Karşılıksız Yararlanma Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde karşılıksız yararlanma, karşılıksız yararlanma suçu ve Karşılıksız Yararlanma Suçu Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör