Suç İşlemeye Tahrik Suçunun Cezası Nedir?

Suç işlemeye tahrik suçu, Türk Ceza Kanununun 214. maddesindeki unsurlar neticesinde cezalandırılması uygun görülür. İlgili suç için asliye mahkemesi görev yapar.

0
184

Suç İşlemeye Tahrik Suçunun Cezası Nedir?

Suç işlemeye tahrik suçunun cezasını anlatabilmemiz için 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa başvuracağız. Türk Ceza Kanununun 21. maddesinde yer alan, “Kamu Barışına Karşı Suçlar” kategorisinde şu şekilde düzenlenmektedir:

  1. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 214. maddesinin 1. fırkasında, suç işletmeye yönelik olarak faile alenen tahriklerde bulunan kişi, altı ay başta olmak üzere beş seneye kadar hapis cezası alabilmektedir.
  2. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 214. maddesinin 2. fırkasındaki, halkın bir bölümünü, diğer bir bölümüne karşı olarak silahlandırmak, birbirlerini öldürtmeye tahrik etmek bu suçu teşkil eder. Halkı birbirine silahlandırmaya tahrik eden kişi onbeş seneden yirmidört seneye kadar hapis cezasına çarptırılır.
  3. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 214. maddesinin 3. fırkasındaki, suç işlettirmeye tahrik eden kişi, suçların azmettirmesi sıfatıyla ceza almaktadır.

Suç İşlemeye Tahrik Suçunun Basın Yolu İle İşlenmesi Nedir?

İlgili suçun basın yolu ile işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Ancak sınırlarını aşmayan haberler, eleştiri maksadıyla düşünce açıklamaları bu suçu oluşturmamaktadır.

Suç İşlemeye Tahrik Suçunun Unsurları Nedir?

suc-islemeye-tahrik

İlgili suç aslına bakılırsa tehlikeli suçlar arasında değerlendirilmektedir. Tehlikeli suçlara bakılırsa, tahrik suçu tamamen işlenmeyebilir. Burada kıstas failin sözlerinin belirli kısmı etkilemesidir. Aslında bu durum suça azlettirmeye girmektedir. Kısaca suça azmettiren kişi hangi suça azmettirdiyse o cezayı almaktadır.

Maddelerde de anlaşıldığı gibi, söz konusu suç tahrik ile meydana gelir. Bu tür suç kamu barışını tehdit ediyorsa, zararlı sonuçlar doğurabileceği için direkmen ceza yaptırımına bağlanır.

Suç unsurunu taşıyan en önemli nokta ise belirli olmayan birinin tahrik edilmesidir. Eğer belirlenen kişiler tahrik edilirse bu durumlar direkmen iştirak kuralları içerisinde değerlendirilir.

Ancak 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 214. maddesinin 2. Fırkasında yer alan suç ayrıdır. Burada tüm ülkeyi ilgilendiren suç olduğu için iştirak suçları gözlemlenmez. Bu suç tamamen bağımsız cezalandırılmaktadır. Bu suçun cezası için fiili saldırı yahut birinin ölmesi gerekmemektedir.

Suç İşlemeye Tahrik Suçu ile Görevli Mahkeme Hangisidir?

İlgili suçun cezalandırılmasını planlayan mahkeme, asliye ceza mahkemesidir.

İlgili Suçun Suçunun Uzlaşması Var Mıdır?

Bilindiği üzere uzlaşma, şahıs ile direkmen suçun mağduru ile bir uzlaşması tarafından yapılan görüşmeler sonucu karara bağlanır. Ancak Suç işlemeye sevk etme suçunun uzlaşma yoluyla halledilmesi mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Terk Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde terk suçu ve Terk Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör