Sözleşmesini Fesheden 4 Yıllık Tekniker Tazminat Alabilir Mi?

Sözleşmesini fesheden 4 yıllık tekniker, tazminat alabilir mi? İlgili soru içim 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu inceleyeceğiz.

0
25

Sözleşmesini Fesheden 4 Yıllık Tekniker Tazminat Alabilir Mi?

Sözleşmeli çalışan ve 4 yılını doldurmuş birey, Devlet işçisi olmak maksadıyla sözleşmesinden feshetmek isterse tazminat alabilir mi? Koronavirüs hasebiyle birçok kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalar gerek kamusal alanda gerekse özel alanlarda uygulandı. Bu durumda insanlar işten çıkma ve işten çıkarılma gibi endişelere düştüler. Bu kesimi geride bırakırsak bir de 4 sene çalışıp Devlet işine geçme maksadıyla istifa etmek isteyen kişiler, baz alacağız. 4 senelik bir sözleşmeli tekniker, sözleşmesini feshetmiş olsa tazminat alabilir mi? İşte, sorunun cevabı:

Çalışma hayatı boyunca kamusal alanda görev yapmış ve emekli olmuş memur emeklilerine, emeklilik ikramiyesi adı altında çeşitli ikramiyeler, işçilerine kıdem tazminatları ve 4B kapsamında sözleşmeli olarak görev yapan kişilere ise iş sonu tazminatları ödenmektedir.

Memurların arasından emekli edilmiş kişilere emeklilik ikramiyesi verilir. 4B kapsamında yer alan sözleşmeli kişilere de iş sonu tazminatları ödenir. İlgili tazminat emeklilik esaslarına göre hesaplanmaktadır. Burada ayırmanız gereken durum kıdem tazminatının farklı oluşudur. İkisini bir aynı kefeye koymayınız.

İlgili konu için 4B ile çalışma fırsatı yakalayan kişiler için mevzuatları inceleyeceğiz.

2020-KPSS

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinde B, kapsamında sözleşmeli çalışanlarla ilgili teferruatlı bilgeler vardır. İlgili maddede şu durumlar yer alır.

4 B kapsamında görev yapanlar, kamu görevlileridir. Bu statüde görev yapan kişiler memurlar ile aynı kurallara tabidirler. Ancak SGK ya da emeklilik durumlarında statülerinde değişiklikler meydana gelir. Sözleşmeliler, SGK primleri üzerinden işlem yapılır ve işçi statüsünde emekli olurlar.

İlgili esasların 7. maddesinde yer alan bilgilerde ise 4 B’ye tabi sözleşmeli kişilerin 2 yıl olmak koşuluyla istifa etmeleri:

  1. 5510 Sayılı SSK ve GSS Kanununa göre malullük, sürekli iş görememezlik ya da yaşlılık aylığına bağlanması veya toplu bir şekilde ödeme yapılması,
  2. Görevlerine gerek olmadığı gerekçesi ile sözleşmelerinin feshedilmesi ya da yenilenmesi,
  3. Kişinin ölmesi,

İle ilgili durumlarda sözleşmesi sona erenlere, ilgili görevleri ve pozisyonlarında 657’ye göre hizmet sınıfındaki benzer kadro ve aynı sınıfta esaslara öğrenim durumu aynı olan personelle 5434 sayılı TCESK hükümlerinde yer alan hizmetlerde azami olarak emeklilik ikramiyelerinin tutarlarının geçmemek üzere olması kaydıyla, “kurumda görev yaptığı her tam yıl için fesih dönemindeki hizmet sözleşmelerinde yazılı olacak aylık brüt ücret ile iş sonundaki tazminat ödenmektedir.

Bir önceki yazımız olan İstifa Eden Memur Sınavsız Bir Şekilde Tekrardan Memurluğa Atanabilir Mi? başlıklı makalemizde İstifa Eden Memur Sınavsız Bir Şekilde Tekrardan Memurluğa Atanabilir Mi? ve memur hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör