Sözleşmeli Zabıt Katipleri, Yazı İşleri Müdürü Olabilir Mi?

Adalet Bakanlığı bünyesinde zabıt katibi unvanı ile görev yapan personele yönelik görevde yükselme sınavları düzenlenmektedir. Peki sözleşmeli zabıt katipleri bu sınava girebilir mi?

5
1218

Adalet Bakanlığı bünyesinde zabıt katibi unvanı ile görev yapan personele yönelik görevde yükselme sınavları düzenlenmektedir. Peki sözleşmeli zabıt katipleri bu sınava girebilir mi?

Nasıl Zabıt Katibi Olunur?

Hukuksal süreçlerle ilgili bilgi sahibiyseniz, adalet mezunuysanız, diğer mezuniyet şartlarını taşıyor iseniz, KPSS’den gerekli puanı alabilir ve mülakat aşamasında başarılı olursanız zabıt katibi olabilirsiniz. Zabıt katipleri savcılıklarda, seçim kurullarında, mahkemelerde kısacası hukuksal süreçlerin görüldüğü tüm resmi makamlarda yazı işleri ile uğraşan görevli memurlardır.

Zabıt Katipleri Kadrolu ve Sözleşmeli Olarak Çalışır

Zabıt katipleri kadrolu olabileceği gibi sözleşmeli olarak da görevlerini yürütebilmektedir. Sözleşmeli zabıt katipleri, sözleşme kapsamında geçerli görev süresi boyunca hizmet vermekte olup; ihtiyaç halinde sözleşmeleri yenilenebileceği gibi sözleşme sona erdikten sonra gerek görülmezse de yeni sözleşme yapılmayarak işten çıkarılabilmektedir.

Sözleşmeli Zabıt Katipleri Müdürlük Sınavına Girebilir Mi?

Sözleşmeli zabıt katiplerinin görev süresi başta olmak üzere, tüm yetki ve sorumlulukları önceden belirlendiği için görevde yükselme sınavlarına girememektedir. Bu sınava girebilmek için kadrolu zabıt katibi olmak ve belli yükümlülükleri yerine getirmiş olmak şarttır. Bu sebeple sözleşmeli zabıt kâtibinin sınava girme hakkı bulunmadığı için yazı işleri müdürü de olamamaktadır.

Zabıt katipleri belirli bir süre boyunca görevde kaldıktan sonra Adalet Bakanlığı tarafından bazı dönemlerde düzenlenen görevde yükselme sınavlarını geçebilir ise yazı işleri müdürü olabilmektedir. Aynı durum, aynı görev ve sorumlulukları yerine getirseler bile sözleşmeli zabıt katibi statüsünde olanlar, Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına girememektedir.

Zabıt Katiplerinin Görevleri

Zabıt katipleri, icra takip işlemlerinin yapılmasından, mahkeme kararlarının ve tüm tutanakların uygun bir dille yazılmasına, ilgili yazıların gerekli birimlere gönderilmesine kadar mevcut dosyalar ile ilgili tüm işlerin organize edilmesini sağlar. Mahkemelerle ilgili yetkili makamların yapılmasını istediği tüm işleri usulüne uygun olacak şekilde hazırlarken, zamanında uygulanmasını sağlar.

Zabıt Katibi hakkında tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İcra Müdür ve Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur, İcra Müdürü Görevleri ve Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınav Şartları, İcra Müdür ve Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur ve İcra Müdürü Görevleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

5 2 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
5 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Başkan
2 yıl önce

Hangi Kanun’a hangi Yönetmeliğe göre konuşuyorsunuz. Şayet boş konuşmuyorsanız Kanun Yönetmelik belirtin.

tahir aktan
2 yıl önce
Reply to  Katipler.org

peki bu icra müdürlükleri sınavına alındılar onların için ayrı bir madde mi eklendi. bence açıklamayı beklemek lazım ilk kez sözleşmeli personellerde sınava girebilecek seviyeye geldi şimdiye kadar adalet bakanlığında bu kadar uzun süre kadro vermeme gibi bir durum söz konusu olmamıştı.

Eda
1 yıl önce

Sözleşmeli personele ya kadro verilsin yada müdürlük sınavlarına girebilsin resmen haksızlık , kadrolu katipten ne farkım var arkadaşım girebiliyor ben giremiyorum bu insan ayrımcılığı

izzet can Özdemir
5 ay önce

her sene sözleşme yeniliyoruz 7 yıl oldu, daha da devam edecek gibi görünüyor. müdürlük sınavına girme hakkını da kazanmış bulunuyoruz. kadro gelmez de sınava giremezsek hak kaybına uğramış olmuyormuyuz ? sora enflasyona göre hesaplanan maaş zamları Katip statüsündeki memurlara 1500/2000 TL yansırken Hakim ve Savcılara 5000/6000 TL yansıyor her geçen gün de bu makas açılıyor. Adalet dağıtılan bir kurumda bu durumların yaşanması Sn. Adalet Bakanımızı ilgilendirmiyormu acaba ?