Sözleşmeli Personeller Başka İllere Geçici Olarak Gönderilebilir Mi?

Sözleşmeli personeller başka bir ilçelere geçici olarak görevlendirilirler mi? 4B’li olarak görev alan sözleşmeli personellerin durumu

0
13

Sözleşmeli Personeller Başka İllere Geçici Olarak Gönderilebilir Mi?

Sözleşmeli personeller başka bir ilçelere geçici olarak görevlendirilirler mi? Örnek vermek gerekirse, Türkiye’nin herhangi bir yerinde sözleşmeli personel olarak görev almaktasınız. Bakanlık ya da şefiniz sizi başka bir ilde görevlendirmek istiyor. Sizin kararınız burada sorulmaksızın böyle bir görevlendirme mümkün olabilir mi? İşte, bugün bu soruya yanıt arayacağız.

Öncelikle 4B’li olarak görev alan sözleşmeli personeller, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar doğrultusunda düzenlenir. Bu düzenlemenin 4. maddesinde yer alan, “Personellerin sözleşmelerinde yer alan görev yerlerinden başka bir görev yerinde çalıştırılamazlar.” İfadesi yer alır.

Görev yerleri değişemeyen sözleşmeli personellerin, geçici durumlarda gündelik olarak gönderildikleri ve yol giderleri belirlenir. Daha açık tabir ile 6245 sayılı Harcırah Kanununda yer alan bilgilere göre belirtilen süre ve 1. derece Devlet memurlarına ödenmesi gereken miktarların aşılamama maksadıyla sözleşmelerde belirtilir.

6245 sayılı Harcırah Kanunundaki 42’nci maddesinde yer alan bilgilerle geçici görevlerin süreleri belirtilmiştir. Bu bağlamda yurt içinde başka bir görevce gönderilen personeller görev yerlerine varacağı tarih itibari ile 1 senelik dönem zarfı içinde aynı kişiye 180güne kadar ödemesi yapılır. Bu ödemeler 90 gün çerçevesinde tam, takip edildiği 90 gün çerçevesinde 2/3 oranında yapılmaktadır. Bu durum sadece geçici görev yolluğunun ödenmesi süresi ile ilişkilendirilmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere kamu görevlilerinin tüm sene içinde geçici görevlendirmeleri mümkündür. Ancak sadece yapılacak olan harcırah ödemeleri için süreler azami düzeydedir.

21 Haziran 2005 tarihinde gerçekleştirilen denetimde, memurların görev mahallerine geçici görevlendirmeleri bir senede toplam 2 ayın tamamlanmamasına özen gösterilmektedir. 30 Ocak 2010 tarihinde yapılan denetlemelerde de alınan kararlar doğrultusunda geçici mahallere görevlendirilen memurların sürekli haline gelmesinin önüne geçilmek istenmiştir. Bu ifadelerde ise bir süre verilmemiştir. Sadece 1 senelik periyot içerisinde 2 ayın doldurulmaması durumu ön görülmüştür.

Yukarıda belirttiğimiz açıklamalar doğrultusunda sözleşmeli personellerin izni ve isteği dahil olmasa bile kurumlar geçici görevlendirme kararı verebilirler. Ancak, geçici görevlendirme baskı, mobing ya da cezalandırma durumları çerçevesinde değil, kamu hizmet gereği içerisinde yapıldığından bir engel teşkil etmez. Bu durumda sözleşmeli personel somut bir gerekçe getirirse bu durum değişim gösterebilir. Sözleşmeli personelin bu duruma karşı çıkması ya da aksi bir durum tamamen huzursuzluk sebebi sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan EKPSS İle Ataması İptal Olan Kişi Aynı Puanla Başvuru Yapabilir Mi? başlıklı makalemizde atanma, ekpss ve kura yolu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör