Sözleşmeli Personelin Yol İzni Var Mı?

Sözleşmeli personelin yol izni ile alakalı olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 102 maddesindeki unsurlar belirleyici olmaktadır.

0
41
2020-KPSS

Sözleşmeli personelin yol izni var mı?

Bilgiler dahilinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer kamuda çalışan sözleşmeli personellerle alakalı maddede açık bir şekilde anlatılmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 102 maddesindeki : “Zorunlu haller dahilinde ilgili sürelere gidiş ve geliş için 2’şer gün eklenebilir”  şeklinde açıklanır. Bu duruma göre sözleşmeli personellerin yol izinleri bulunmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununu görüntülemek için tıklayınız.

Sözleşmeli personellerin yol izinleri verilip verilmemesi tam manasıyla amirlerin taktirindedir. Ayrıca bu izinin memurların izinlere ayrılmasının ardından verilecek izin yıllık izni dahilinde olmadığı için verilen bir izin olarak gündeme gelir.

Ücretli İzin

sozlesmeli-personelin-yol-izni-var-mi?

Sözleşmeli personellerin izin haklarına ilişkin ayrıca 217 sayılı devlet Personelleri Başkanlığı Kuruluşu ve Görevleri Kanununun 2. maddesinde yer alan unsurlar etkili olur. İlgili kanunda özleşmeli personellerin izinleri 1 yıl ile 10 yıl arasındaki görev hizmeti boyunca 20 gün, on yıldan fazla ise 30 gün ücretli izin verilebileceği bilinir.

Sözleşmeli personellerin yol izinleri ile alakalı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. maddesinde, memurlara yıllık izinleri esnasında zorunlu olarak 4 gün izin verileceği bildirilmiştir.  Ancak bu durumların köy sınırları ve belediyeleri dışında izinleri onaylanan memurlara istisnai durumlarda verilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sözleşmeli Personel İzinleri

Sözleşmeli personellerin izinleri ve akabinde yol izinleri TSK personelleri içinde düzenlenmiştir. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 125. maddesinde açıkça ifade edilmektedir. 125. maddede yıllık planlı bir biçimde izine çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri personellerinin bir defaya mahsus olmak üzere bu hakkı elde edebilir. Burada ilgili intikal aracına bağlı bir durumda, fiili bir faaliyetle yolda geçirecek süreler göz önünde bulundurularak yetkili kurum tarafında 4 gün izin verilebileceği anlatılmaktadır. Ayrıca 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda personellere bu hak zorunlu olarak verilmiştir.

926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununu görüntülemek için tıklayınız.

Aslında 657 kanununun değerlendirmesini yapacak değiliz ancak bu kanunun yol izinleri konsun da biraz sorunludur. Genel itibariyle bu hakkında sunulacağı belge itibariyle yol izni seçeneği sunulmaması halinde kanunla verilen bir hakta ortadan kalkabilir.

Sonuç itibariyle, Sözleşmeli personelin yol izni var mı? Sorularına aradığımız cevap itibariyle vardır cevabına ulaşmaktayız. Ancak bu durum Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri için daha etkili kullanıldığını hatırlatmakta fayda vardır. Ayrıca kanunda verilen 4 gün izini de unutmayalım.

Bir önceki yazımız olan Çoklu Barolar Yasası Yürürlüğe Girdi başlıklı makalemizde Çoklu Barolar, Çoklu Barolar Kanunu Yürürlüğe Girdi ve Çoklu barolar yasası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör